Lepok – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

informácie

Pri každodennej konzumácií potravín je potrebné vedieť, čo vlastne Vaše jedlo obsahuje. Výrobky v podobe pečiva, sa nachádzajú v každom potravinovom obchode. Chlieb, rožky, či sladké pečivo sa zvyknú vyrábať z obilnín, ktoré v sebe obsahujú lepok. Táto bielkovina so sebou prináša mnohé výhody, no s jej narastajúcou tráviacou intoleranciou, sa zvyšuje obozretnosť pri nákupe. Prečo je vhodné vedieť o lepku viac?

Čo je to lepok?

Lepok je bielkovina, nachádzajúca sa v zrnách obilnín –  pšenice, raže, či jačmeňa. Pomáha potravinám udržiavať si tvar a pôsobí ako „lepidlo“, ktoré drží jedlo pohromade. Taktiež dodáva cestu pružnosť a elastickosť. Cesto na pizzu, či cestoviny tak môžu byť lisované a natiahnuté bez porušenia.

Lepok sa nachádza v rôznych druhoch potravín, dokonca aj v tých, o ktorých by sa to neočakávalo. Pečivo, ktoré obsahuje viac lepku má aj výraznejšiu textúru. Sám o sebe má chuť podobnú kukuričnému škrobu a v ústach konzistenciu veľmi slabej žuvačky. Nemá osobitný vzhľad, takže je v jedle ťažké ho identifikovať – preto sa výrobky s obsahom lepku označujú číslom 1. Niekedy sa tiež označuje ako „pšeničné mäso“, pretože sa používa vo veľa druhov receptov.

Čo obsahuje lepok?

Túto bielkovinu tvoria ďalšie dva dôležité sub-proteíny – glutén a gliadín. Lepok sa vyskytuje skoro v každom pečive, ktoré je vyrobené z obilnín ako je pšenica, raž, jačmeň, ovos a iné. Cestoviny, cereálie, či zahustené omáčky nebývajú výnimkou.

Keďže lepok sa v priemysle často používa ako zahusťovadlo a stabilizátor, nie je vždy na pohľad jasné, či ho potravina obsahuje. Vtedy závisí od spotrebiteľa, či si prečíta obsah a zloženie výrobku. Navyše, mnohé komerčné potravinárske prevádzky, môžu počas výroby povrchovo kontaminovať produkty lepkom, aj keď ich samotný výrobok neobsahuje.

Alergia a intolerancia na lepok

V ohľade citlivosti človeka na potraviny, je intolerancia na lepok – takzvaná celiakia, najčastejším ochorením dnešnej doby. Ide o chorobu, ktorá sa prejaví u ľudí s genetickými predispozíciami. Spúšťačom je konzumácia produktov s obsahom lepku, no často aj stres a veľká psychická záťaž. Požitie lepku spúšťa imunitnú reakciu u ľudí s neznášanlivosťou gluténu. Takáto reakcia napáda tenké črevo a jeho malé výbežky – klky, čo má za následok neschopnosť vstrebávania živín.

Najčastejšími príznakmi celiakie je hnačka, nepríjemná stolica, prudké chudnutie a nedostatok energie. Tráviaci systém človeka nefunguje tak, akoby mal a preto to má za následok spomínané príznaky. Tie môžu vyústiť do väčších problémov v podobe anémie, depresie, či neurologických ochorení. Ak sa aj malé prejavy ignorujú, môže to mať za následok dlhodobé problémy. Preto je dôležité podchytiť chorobu už na začiatku a vybrať sa správnou cestou liečby.

Bezlepková diéta

Ak Vám je diagnostikovaná celiakia, jediným účinným riešením je v súčasnosti bezlepková diéta. Spočiatku môže byť ťažká, keďže drvivá väčšina jedla obsahuje lepok. Treba byť opatrní, pretože aj malé množstvo obilných výrobkov môže spustiť imunitnú reakciu. Pokrok modernej doby však so sebou prináša aj výhody pestrej bezlepkovej kuchyne. Reštaurácie a iné podniky Vám bez problému dokážu pripraviť chutné jedlo, ak ich upozorníte na Váš problém.

Ak si zvyknete jedlo variť doma, mali by ste pripravovať pokrmy, ktorých omáčky nie sú zahustené. Ryža, mäso, mliečne výrobky, strukoviny a ďalšie produkty, určite nie sú tabu. Rovnako nie je ťažké nájsť pečivo sladké, či slané, ktoré lepok neobsahuje. Váš život sa v oblasti stravovania v končenom dôsledku až tak nezmení, s výnimkou obozretnosti počas nákupu.

Život bez lepku

Súčasné potravinové obchody ponúkajú na výber krásne zrnité pečivo s vysokým obsahom vlákniny a pritom lepok neobsahujú. Bezlepkové cestoviny chutia a voňajú tak isto, ako obilninové, takže je ťažko rozpoznať rozdiel. Takáto strava so sebou prináša aj výhodu. Častá konzumácia pšeničného pečiva, je ľahkou cestou priberania. Celiatici pri správnom dodržiavaní jedálnička s takýmto problémom bojovať nebudú. Ak máte podozrenie na intoleranciu lepku, urobte si testy na alergológií a bližšie sa oboznámte s témou celiakie, aby ste Váš problém riešili s ľahkosťou už v zárodku.

[]