Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Dietetické potraviny

Dietetické potraviny

Dietetické potraviny sa využívajú pri liečbe ochorení a majú osobitné medicínske využitie. Typické sú predovšetkým tým, že majú špecifické zloženie, ktoré pozitívne pôsobí na ľudský organizmus. Väčšinou sú určené pre pacientov, ktorí majú určité stravovacie obmedzenie spojené s liečbou konkrétneho ochorenia. Čo sú to dietetické potraviny, aký je zoznam dietetických potravín? Ktoré bezlepkové potraviny sú na predpis?

Dietetické potraviny: čo to je

Dietetické potraviny sú špecifické potraviny určené predovšetkým pre pacientov, ktorí nedokážu prijímať, stráviť, vstrebávať a metabolizovať bežné potraviny. Rovnako sú však vhodné aj pre pacientov, ktorým zmena súčasného jedálnička dietetickými náhradami môže zmeniť, zlepšiť alebo zvrátiť nežiaduci zdravotný stav. Výhodou takýchto potravín je tiež, že ich nákup zdravotné poisťovne čiastočne preplácajú v prípade, že sú predpísané lekárom na recept.

Zoznam dietetických potravín

Zoznam dietetických potravín zverejňuje pravidelne Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na ich stránke. Tento zoznam slúži na kategorizáciu potravín, ktoré zdravotná poisťovňa sčasti prepláca. Zoznam sa aktualizuje každé tri mesiace. V prípade, že máte diagnostikovanú celiakiu, máte nárok na bezlepkové potraviny na predpis.

Dietetické potraviny

Čo sa týka samotného doplatku, bude vrátený cez limit spoluúčasti. V skratke ide o sumu, ktorou sa aj samotný pacient podieľa na úhrade takejto potraviny. Tento spôsob má uchrániť pacientov a stanoviť hranicu, aby pacienti neplatili priveľa. V súčasnosti platí, že ak pacient počas štvrťroka prekročí túto hranicu, poisťovňa mu sumu spätne preplatí.

Bezlepkové potraviny na recept

Zoznam bezlepkových potravín na recept sa tiež upravuje raz za kvartál, napriek tomu, že len málokedy v ňom nájdeme zmenu. Súčasný zoznam bezlepkových potravín na recept nájdete na rôznych stránkach a opäť ho vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Nezabudnite, že na bezlepkové potraviny na predpis má nárok iba diagnostikovaný celiatik.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]