Dietetické potraviny

Dietetické potraviny

Dietetické potraviny sa využívajú pri liečbe ochorení a majú osobitné medicínske využitie. Typické sú predovšetkým tým, že majú špecifické zloženie, ktoré pozitívne pôsobí na ľudský organizmus. Väčšinou sú určené predovšetkým pre pacientov, ktorí majú určité stravovacie obmedzenie spojené s liečbou konkrétneho ochorenia. Čo sú to dietetické potraviny, aký je zoznam dietetických potravín? Ktoré bezlepkové potraviny sú v roku 2021 na predpis?

Dietetické potraviny: čo to je

Dietetické potraviny sú špecifické potraviny určené predovšetkým pre pacientov, ktorí nedokážu prijímať, stráviť, vstrebávať a metabolizovať bežné potraviny. Rovnako sú však vhodné aj pre pacientov, ktorým zmena súčasného jedálnička dietetickými náhradami môže zmeniť, zlepšiť alebo zvrátiť nežiaduci zdravotný stav. Výhodou takýchto potravín je tiež, že ich nákup zdravotné poisťovne čiastočne preplácajú v prípade, že sú predpísané lekárom na recept.

Zoznam dietetických potravín 2021

Zoznam dietetických potravín 2021 zverejňuje pravidelne Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na ich stránke. V súčasnosti platí zoznam aktuálny od 1.7 do 30.9 2021. Tento zoznam slúži na kategorizáciu potravín, ktoré zdravotná poisťovňa sčasti prepláca. Vo všeobecnosti od 1.4.2021 platia iné pravidlá pre deti do 6 rokov a iné budú platiť od 1.1.2022 pre dospelých. Dospelí, ktorí majú nárok na preplatenie sú držitelia preukazu ZŤP, invalidní a starobní dôchodcovia.

Dietetické potraviny

Čo sa týka samotného doplatku, bude vrátený cez limit spoluúčasti. V skratke ide o sumu, ktorou sa aj samotný pacient podieľa na na úhrade takejto potraviny. Tento spôsob má uchrániť pacientov a stanoviť hranicu, aby pacienti neplatili priveľa. V súčasnosti platí, že ak pacient počas štvrťroka prekročí túto hranicu, poisťovňa mu sumu preplatí.

Bezlepkové potraviny na recept 2021

Zoznam bezlepkových potravín na recept 2021 sa tiež každoročne upravuje, aj keď základ je väčšinou rovnaký. Súčasný zoznam bezlepkových potravín na recept nájdete na rôznych stránkach a opäť ho vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Aj v tomto zmysle máte nárok na doplatok od poisťovne, avšak pozor lebo to platí len pre pacientov, ktorí majú diagnostikovanú celiakiu odborníkom a majú o nej doklad.

Novalim na predpis

Ak chcete zistiť ktoré bezlepkové výrobky Novalim sú dostupné na predpis, prezrite si nasledujúci zoznam.

[]