Bezlepkové potraviny zoznam – na predpis, na recept

bezlepkové potraviny zoznam

Pokiaľ trpíte celiakiou a túto diagnózu máte potvrdenú Vašim gastroenterológom, môžete si nechať predpísať potraviny na recept. Najväčšou výhodou je samozrejme nižšia cena týchto potravín v porovnaní s bežnou cenou v obchodoch. Tá je vačšinou o 20-30% nižšia. Nesporným benefitom je, že si viete vybrať aj potraviny, ktoré v bežných potravinách alebo bioobchodoch nenájdete. No a v neposlednom rade je bonusom aj dostupnosť – pokiaľ lekáreň takéto potraviny na sklade nemá, väčšinou ich vie objednať a v krátkom čase aj dodať.


Bezlepkové potraviny zoznam – Aké potraviny tu nájdete?

Kategorizácia dietetických potravín sa občas mení, tak ako sa v tomto zozname bezlepkových potravín menia aj doplatky. Už menej častejšie sa mení sortiment. Hlavné zastúpenie majú momentálne výrobky značky Schär, Novalim, Felicia a Jizerka, no nájdete tu aj firmu Mantler a Extrudo. Dôležité je, že získate prístup k cenovo dostupnej ponuke potravín, na ktoré dopláca poisťovňa. Na začiatku sa v zozname nebudete vedieť zorientovať a pravdepodobne vyskúšate všetky potraviny, ktoré zoznam bezlepkových potravín ponúka. Nájdete v ňom množstvo potravín. Patria medzi ne:

  • bezlepkové múky, zmesi, krupicu a strúhanku,bezlepkova dieta
  • chleby a iné slané aj sladké pečivo,
  • bezlepkové cestoviny,
  • müsli,
  • sladkosti a keksíky,
  • a slané praclíky.

Časom keď sa rozkukáte zistíte, že trh z bezlepkovými potravinami je rozhodne širší a stále sa rozširuje. Bezlepkové potraviny na predpis Vám nebudú stačiť, nakoľko obsahujú len základné potraviny.


Ako získať bezlepkové potraviny na predpis?

Od dotovaných potravín často odrádza fakt, že musíte ísť k lekárovi pre recept. Bezlepkové potraviny na recept získate od Vášho gastroenterológa alebo Vám ich môže predpísať aj obvodný lekár. Je len na vás, kde sa Vám chce čakať.
Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť tak, že požiadate lekára aby Vám predpísal potraviny na tri mesiace dopredu. Samozrejme v rámci limitu, ten však na základe mojich skúseností vždy stačil.

Aktuálny zoznam potravín, ktoré vám môže lekár predpísať, a tiež aktuálne množstevné limity nájdete tu:

-> Bezlepkové potraviny zoznam <- 

-> Diedeticke potraviny zoznam <-

alebo

http://www.health.gov.sk/?zoznam-kategorizovanych-dietetickych-potravin

 

Napriek tomu, že na Slovensku nie je zdravotníctvo a sociálna pomoc na vysokej úrovni, nie každý štát ponúka celiatikom potraviny na predpis v takej miere ako u nás, a ak vôbec. Gastroenterológ môže pravidelne, v predpísanom množstve, predpisovať niektoré bezlepkové potraviny. Nie sú zadarmo, ale časť sumy hradí poisťovňa. Tak prečo to nevyužiť?

Existuje veľa vecí, na ktoré máte ako celiatik nárok a pravdepodobne ste o nich nevedeli. Možnosť získať bezlepkové potraviny na predpis (na recept) je jedna z nich. Nerobte rovnaké chyby a začnite hneď. Prečítajte si článok o príspevkoch pre celiatikov.


 

bezlepkove potraviny zoznam 90, bezlepkove potraviny na predpis 70, bezlepkove potraviny na recept 40, Zoznam kategorizovaných dietetických potravín 10, zoznam bezlepkovych potravin 10, bezlepkove potraviny od doktora, bezlepkove potraviny so zlavou, potraviny na predpis celiakia, potraviny na recept celiakia, zoznam diedetickych potavin, potraviny na recept bezlepkove,

Hodnotenie
[Total: 3 Average: 4.7]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *