POŠTOVNÉ ZDARMA pri nákupe nad 50€.

Bezlepkové potraviny na predpis, recept 2022 – zoznam

bezlepkové potraviny na predpis zoznam

Pokiaľ trpíte celiakiou a túto diagnózu máte potvrdenú Vašim gastroenterológom, môžete si nechať predpísať potraviny na recept. Najväčšou výhodou je samozrejme nižšia cena týchto potravín v porovnaní s bežnou cenou v obchodoch. Tá je vačšinou o 20-30% nižšia. Nesporným benefitom je, že si viete vybrať aj potraviny, ktoré v bežných potravinách alebo bioobchodoch nenájdete. No a v neposlednom rade je bonusom aj dostupnosť – pokiaľ lekáreň takéto potraviny na sklade nemá, väčšinou ich vie objednať a v krátkom čase aj dodať.

V rámci bezlepkovej diéty sa výber potravín vhodných na konzumáciu výrazne zúži. V rámci bezlepkovej diéty by ste mali striktne vyhľadávať len potraviny, ktoré neobsahujú lepok a teda ich váš organizmus dokáže jednoducho stráviť. Práve v tomto článku si ukážeme zoznam bezlepkových potravín. Pri počiatočnom nasadení bezlepkovej diéty sa tiež odporúča vysadiť aj mliečne výrobky, kvôli prechodnej intolerancii laktózy. Na začiatku liečby sa totiž snažíme o znovuobnovenie funkcie tenkého čreva.

Celiakia ako ochorenie je často finančne náročná pretože ovplyvňuje stravovacie návyky. Tie sú nielen náročné na zmenu, ale taktiež potraviny, ktoré sú bezlepkové bývajú omnoho drahšie. V súčasnosti sa však prostredníctvom kamenných predajní, rovnako ako aj prostredníctvom internetu viete dostať k širokému spektru potravín. Avšak základ pre svoje stravovanie môžete pokryť aj vďaka bezlepkovým potravinám na predpis.


Bezlepkové potraviny zoznam – Aké potraviny tu nájdete?

Kategorizácia dietetických potravín sa občas mení, tak ako sa v tomto zozname bezlepkových potravín menia aj doplatky. Už menej častejšie sa mení sortiment. Hlavné zastúpenie majú momentálne výrobky značky Schär, Novalim, Felicia a Jizerka, no nájdete tu aj firmu Mantler a Extrudo. Dôležité je, že získate prístup k cenovo dostupnej ponuke potravín, na ktoré dopláca poisťovňa. Na začiatku sa v zozname nebudete vedieť zorientovať a pravdepodobne vyskúšate všetky potraviny, ktoré zoznam bezlepkových potravín ponúka. Nájdete v ňom množstvo potravín. Patria medzi ne:

  • bezlepkové múky, zmesi, krupicu a strúhanku,
    bezlepkova dieta
  • chleby a iné slané aj sladké pečivo,
  • bezlepkové cestoviny,
  • müsli,
  • sladkosti a keksíky,
  • a slané praclíky.

Časom, keď získate väčší rozhľad, zistíte, že trh z bezlepkovými potravinami je rozhodne širší a stále sa rozširuje. Zoznam bezlepkových potraviny na predpis Vám nebudú stačiť, nakoľko obsahujú len základné potraviny. Avšak môžu poskytnúť kvalitný základ vašej stravy a zároveň je ich kúpa omnoho finančne prístupnejšia.


Ako získať bezlepkové potraviny na predpis?

Od dotovaných potravín často odrádza fakt, že musíte ísť k lekárovi pre recept. Bezlepkové potraviny na recept získate od Vášho gastroenterológa alebo Vám ich môže predpísať aj obvodný lekár. Je len na vás, kde sa Vám chce čakať.
Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť tak, že požiadate lekára aby Vám predpísal potraviny na tri mesiace dopredu. Samozrejme v rámci limitu, ten však na základe mojich skúseností vždy stačil.

Aktuálny zoznam potravín, jednotlivé kódy potravín, ktoré vám môže lekár predpísať, a tiež aktuálne množstevné limity nájdete tu:

bezlepkové potraviny

-> Bezlepkové potraviny zoznam platný od 1.1.2022 <- 

alebo

www.health.gov.sk/zoznam-potravin

Napriek tomu, že na Slovensku nie je zdravotníctvo a sociálna pomoc na vysokej úrovni, nie každý štát ponúka celiatikom potraviny na predpis v takej miere ako u nás, a ak vôbec. Gastroenterológ môže pravidelne, v predpísanom množstve, predpisovať niektoré bezlepkové potraviny. Nie sú zadarmo, ale časť sumy hradí poisťovňa. Tak prečo to nevyužiť?

Prečítajte si koľko a akých potravín si môžete u doktora objednať, aby Vám to poisťovňa preplatila.

Existuje veľa vecí, na ktoré máte ako celiatik nárok a pravdepodobne ste o nich nevedeli. Možnosť získať bezlepkové potraviny na predpis (na recept) je jedna z nich.  Každý pacient so zistenou celiakiou môže požiadať o vyplatenie príspevku priamo od štátu prostredníctvom úradu práce v mieste trvalého bydliska. Avšak kto má na príspevok naozaj nárok a prečo? Prečítajte si článok o príspevkoch pre celiatikov.

Príspevok je poskytnutý najmä kvôli zdravotnému znevýhodneniu pacientov trpiacich týmto ochorením. Hodnota príspevku je vyčíslená priamo Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenska a zameriava sa najmä na pacientov s ťažkým zdravotným postihnutím. Okrem zdravotného hľadiska sa tiež však zohľadňuje aj príjem a  majetok jedinca. Pokiaľ máte záujem o takéto zvýhodnenie musíte dbať ohľad na viaceré kritéria, nielen na váš zdravotný stav.

Okrem príspevku pre celiatikov a potravín na predpis sú celiatici aj držiteľmi preukazu ZŤP. Tým môžu získať mnohé ďalšie benefity nielen v rámci štátnych ale aj v súkromných inštitúciách. Je preto veľmi výhodné poznať práva ZŤP a správne ich využívať. Pokiaľ teda máte možnosť na využitie týchto výhod vo váš prospech, naštudujte si jednotlivé podmienky a pravidlá držiteľov ZŤP.

Pre celiatikov je tiež omnoho výhodnejšie stravovanie doma. Rovnako z hľadiska finančnej stránky ako aj z hľadiska kvality jednotlivých potravín. Pri stravovaní v reštauráciách máte tiež obmedzenejší výber a nemáte 100% zaručené aké potraviny konzumujete. Naopak pri príprave jedál doma si môžete vybrať konkrétne kvalitné potraviny, ktoré nebudú predstavovať problém v rámci vašich individuálnych stravovacích návykov.

Zakázané potraviny

bez lepku

Základnými potravinami, ktoré celiatici majú zakázané sú obilniny. Konkrétne sú to pšenica, jačmeň, raž, ovos, ktorý nie je špeciálne pestovaný. Samozrejme aj teda všetky výrobky z týchto produktov sa neodporúčajú konzumovať. Taktiež by ste však nemali konzumovať ani mäsové výrobky ako párky, klobásy, salámy, mäsové konzervy a paštéty. Vyhýbajte sa tiež pivu a instantným produktom ako sú polievky, dresingy a záprašky.

Stravovanie pre celiatikov môže byť aj stereotypné a jednotvárne. V tom vám môže pomôcť množstvo zaujímavých receptov. Tak môžete zaručiť, že aj napriek tomu, že je vaše stravovanie obmedzené, budete mať v kuchyni dostatok chutí. Pre správne fungovanie bezlepkovej diéty je tiež dôležité aby ste mali prehľad o zložkách, ktoré by sa v potravinách a jedlách nemali nachádzať. Môžete tak predísť tráviacim a iným zdravotným problémom.

Pokiaľ vám teda bola diagnostikovaná celiakia môžete využiť aj možnosť nákupu bezlepkových produktov na predpis. Vaše ochorenie však musí byť potvrdené gastroenterológom a tiež musíte mať pozitívnu biopsiu. Pokiaľ spĺňate tieto podmienky, môžete nakupovať potraviny bez lepku aj na recept. Po stanovení diagnózy potom dostanete odporúčanie na predpis receptu na bezlepkové potraviny. Tie už ďalej môže predpisovať aj obvodný lekár.

Stravovanie bez lepku vám tiež môže pomôcť aj v rámci zdravého životného štýlu. Bude pre vás omnoho jednoduchšie zdravo sa stravovať a pokiaľ k tomu zaradíte aj dostatok pohybu môžete sa cítiť omnoho lepšie. Pokiaľ vám bude toto ochorenie diagnostikované snažte sa na to pozerať z tej pozitívnej stránky a nezaťažujte váš organizmus zlou stravou.


bezlepkove potraviny zoznam 90, bezlepkove potraviny na predpis 70, bezlepkove potraviny na recept 40, Zoznam kategorizovaných dietetických potravín 10, zoznam bezlepkovych potravin 10, bezlepkove potraviny od doktora, bezlepkove potraviny so zlavou, potraviny na predpis celiakia, potraviny na recept celiakia, zoznam diedetickych potavin, potraviny na recept bezlepkove,

[]