Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania čreva

SIBO - syndróm bakteriálneho prerastania čreva

SIBO patrí medzi jedno z mnohých ochorení, ktoré zasahuje gastrointestinálny trakt človeka. Naše trávenie tvorí veľmi komplikovaný systém orgánov, ktorý osídľuje až 400 rôznych baktérií. Celé ústrojenstvo je aj vďaka činnosti týchto malých pomocníkov v neustálej rovnováhe. Pokiaľ dôjde k narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry, spozorujeme to na vlastnom trávení. Dlhodobé narušenie takejto rovnováhy môže viesť aj k závažným dôsledkom – napríklad môže vzniknúť SIBO. Čo to je? Aké sú jeho príznaky? Ako sa diagnostikuje a lieči?

Prečo vzniká SIBO?

SIBO - syndróm bakteriálneho prerastania čreva
zdroj: https://symptomedica.com/vyziva-a-travenie/sibo-hit-reflux-ulcerozna-kolitida-gastrointestinalne-choroby-a-moznosti-ich-liecby/

SIBO (small intestinal bacterial overgwowth alebo syndróm bakteriálneho prerastania čreva môžeme charakterizovať ako poruchu nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve. Dochádza k nemu v dôsledku poruchy prirodzených ochranných mechanizmov, medzi ktoré zaraďujeme žalúdočnú kyselinu, žlč, enzýmy, ale aj imunitný systém. Črevné baktérie sú pre naše telo veľmi potrebné, no ich nadmerné množstvo môže spôsobiť poškodenie steny čreva a tak obmedziť jeho fungovanie.

Často pri takýchto poruchách dochádza k vstrebávaniu rôznych zložiek potravy priamo baktériami. Telo má tak deficit niektorých zložiek, čo spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. Celkovo sa výskyt tohto ochorenia spája často aj s výskytom iných ochorení tráviaceho systému. Podľa štatistík sa výskyt SIBO u ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva pohybu od 30 do 85%, u celiatikov nereagujúcich na bezlepkovú stravu až do 50%. Tieto skupiny môžu byť teda omnoho náchylnejšie ako bežná populácia, kde sa výskyt stanovuje nad 2,5 až 22%.

SIBO príznaky

Medzi príznaky ochorenia syndrómu bakteriálneho prerastania čreva patria predovšetkým problémy pri trávení. Môžeme sem zaradiť plynatosť, nafukovanie, hnačky a samotné bolesti brucha. V dôsledku týchto ťažkostí často dochádza k strate hmotnosti. Telo bojuje proti baktériám s využitím imunitného systému, čo spôsobuje jeho nadmerné zaťaženie a únavu. Veľké množstvo baktérií má vplyv aj na vstrebávanie vitamínu B12, A a D, čo spôsobuje ich nedostatok. Často sa prejavujú aj rôzne neurologické a kognitívne syndrómy.

Liečba SIBO

baktérie

Čo sa týka liečby tohto ochorenia, nie je k dispozícii žiadna účinná forma liečby. Každý pacient sa v tomto prípade berie individuálne a liečba je nastavovaná komplexne. Na liečbu SIBO sa často používajú antibiotiká, prebiotiká a probiotiká. Najčastejšie sa používa na liečbu rifaximin. S použitím liečiv chceme dosiahnuť reakciu na konkrétne druhy baktérií, ktoré túto nerovnováhu črevnej mikroflóry spôsobili. Často sa tiež využíva berberín – prírodná alternatíva liečby. Získava sa z rastliny dráč indický.

Pri SIBO je tiež potrebná uprava stravy. Veľmi vhodná je takzvaná Low FODMAP strava. Medzi takéto potraviny patria napríklad:

  • vajcia,
  • hovädzie, kuracie, jahňacie a bravčové mäso,
  • losos, pstruh, mušle, sardinky,
  • brokolica, paradajky, ružičkový kel, paradajky,…

SIBO diagnostika a test

SIBO

Dychový test na SIBO (SIBO test) je bezbolestný, neinvazívny dychový test. Jeho úlohou je stanovenie koncentrácie vodíka (vzniká v dôsledku fermentácie laktulózy baktériami v tenkom čreve) vo vydychovanom vzduchu. Ak zistíme zrýchlenú činnosť – je to príznak preháňania, naopak pri spomalenej činnosti ide o zápchu.

Samotný SIBO test u lekára prebieha väčšinou v ranných hodinách, nakoľko sa vykonáva nalačno. Pacient chvíľu sedí v kľude a následne je mu odmerané množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu. Po tomto úkone dostane pohár s laktulózou, ktorý vypije a meranie sa v niekoľkých intervaloch opakuje. Samotný test trvá cca 3-4 hodiny a preto je dobré si vyhradiť na jeho absolvovanie dostatočný časový úsek dňa.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]