Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Ulcerózna kolitída a ulcerózna proktitída – príčiny, príznaky

co ak zjem lepok

Ulcerózna kolitída a ulcerózna proktitída sú zápalové ochorenia. Prečo vznikajú? Aké majú príznaky? Ako sa dajú liečiť? 

Ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré spôsobuje chronický zápal tráviaceho traktu. Medzi príznaky ulceróznej kolitídy patrí predovšetkým bolesť brucha a hnačka. Okrem toho, ak je priebeh ulceróznej kolitídy závažný, pacient môže mať horúčku, tachykardiu (búšenie srdca) a úbytok hmotnosti a vyčerpanosť.

Môže sa pridružiť viac alebo menej difúzna bolesť brucha, ktorá sa spočiatku zlepšuje pri defekácii. V závislosti od závažnosti, trvania a miesta prepuknutia môže byť prítomná horúčka a úbytok hmotnosti.

Ulcerózna proktitída

Ulcerózna proktitída je závažná forma zápalu konečníka charakterizovaná tvorbou vredov na sliznici. Najčastejšou príčinou proktitídy sú zápalové ochorenia čreva, najmä ulcerózna kolitída. Zápal sa prejavuje hypertermiou, tenezmami, bolesťou, svrbením, pálením, krvou, hnisom a hlienom v stolici. Ulcerózna proktitída sa diagnostikuje na základe klinického obrazu, vyšetrenia, rektálneho vyšetrenia, endoskopie, biopsie a ďalších diagnostických metód. Ako ulcerózna proktitída postupuje, intervaly medzi vyprázdňovaním sa skracujú. Stolica sa stáva tekutou.

Ako sa dajú tieto choroby liečiť?

Liečba ulceróznej kolitídy zvyčajne zahŕňa farmakologickú liečbu alebo chirurgický zákrok. Pri liečbe ulceróznej kolitídy môže byť účinných niekoľko kategórií liekov. Typ liekov, ktoré budete užívať, bude závisieť od závažnosti vášho ochorenia. Lieky, ktoré u niektorých ľudí účinkujú dobre, u iných nemusia fungovať. Môže trvať určitý čas, kým nájdete lieky, ktoré vám pomôžu.

Antibiotiká sú najlepšou liečbou proktitídy spôsobenej špecifickou bakteriálnou infekciou. Antivírusové lieky sa používajú pri vírusových infekciách. Liečba je konzervatívna a zahŕňa diétu, klystír, kúpele, celkové a lokálne lieky.

Ako sa stravovať?

Strava človeka môže obsahovať širokú škálu možných spúšťačov, preto môže byť ťažké určiť, ktoré potraviny sú pre človeka s ulceróznou kolitídou bezpečné.

Niektoré živiny, napríklad vláknina, môžu byť ťažko stráviteľné. Potraviny, ktoré spúšťajú príznaky, sa u jednotlivých ľudí líšia. Pri ulceróznej kolitíde by sa mali konzumovať potraviny, ktoré poskytujú významné množstvo draslíka, kyseliny listovej, horčíka, vápnika a železa. Avšak, najlepšie bude, ak vám diétu určí váš lekár.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]