Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Ako vybrať kvalitné probiotiká? Probiotiká 2023

Ako vybrať kvalitné probiotiká?
Ako vybrať kvalitné probiotiká?

Náš tráviaci trakt je plný baktérií, ktoré sa už od detstva usídľujú v našich črevách. Ich hlavnou funkciou je predovšetkým starať sa o správne fungovanie našej mikroflóry. U dospelého človeka ich nájdeme až okolo 400 druhov a mnohé z nich sú pre správne fungovanie trávenia nevyhnutné. Probiotiká majú zásadný význam pri pre udržiavanie rovnováhy črevnej mikroflóry.

Ich hlavnou úlohou je znižovanie výskytu nežiadúcich baktérií. V dôsledku pôsobenia mnohých faktorov môže totiž veľmi jednoducho dôjsť k narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry. To môže mať za následok množstvo ďalších nadväzujúcich zdravotných ťažkostí. Príčinami narušenia rovnováhy črevnej mikroflóry môže byť napríklad nesprávne stravovanie, metabolické poruchy, pôsobenie stresu, či infekčné a vírusové ochorenia. 

Kvalitu našej mikroflóry teda môžeme značne ovplyvniť aj našou stravou. Avšak pri rôznych ochoreniach ako celiakia, či laktózová intolerancia, to môže byť pomerne ťažké. Preto sú probiotiká jedným z možných spôsobov na obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry. Tie sa často využívajú aj pri liečbe antibiotikami. Ako si však vybrať kvalitné probiotiká s overenou účinnosťou?

Probiotiká a prebiotiká – rozdiel

Živú pôdu pre probiotické baktérie predstavujú práve prebiotiká. Prebiotiká sú teda potravou pre prospešné baktérie a podporujú ich rast. Účinok probiotík môžeme podporiť vyváženou stravou (napr. zeleninou a ovocím) alebo prebiotikami.

Pri výbere probiotík sa musíme riadiť predovšetkým ich zložením. Každého zdravotný stav je však iný, preto neexistujú probiotiká, ktoré sú najideálnejšie pre všetkých.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú baktérie, ktoré sa starajú o správne fungovanie našej mikroflóry a sú nevyhnutné pre správne fungovanie trávenia. Ktoré probiotiká sú najlepšie zistíte tu.

Ako užívať probiotiká?

Probiotiká môžete užívať kedykoľvek počas dňa, ideálne je ich užívať spolu s jedlom. Časový interval medzi probiotikami a antibiotikami musí byť minimálne 2 — 4 hodín.

Aké sú najlepšie probiotiká?

Zoznam najlepších probiotík nájdete v našom článku.

Kvalitné probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú v dostatočnom množstve preukázateľné účinky na zdravie hostiteľa. V skratke svojou existenciou v organizme potláčajú patogénne mikroorganizmy. Zároveň zvyšujú imunitu u jedinca a tým prospievajú k celkovej vitalite organizmu. Aké probiotiká si teda vybrať a podľa čoho vyberať?

Dôležité pre výbere je vedieť aj to, že probiotiká sa líšia a sú diferencované podľa prijímateľa. Práve preto by ste mali rozlišovať medzi probiotikami pre deti, ženy, no zároveň máme k dispozícii aj univerzálne probiotiká. Univerzálne probiotiká sú vhodné pre všetky kategórie, čomu je prispôsobené aj ich zloženie.

Kvalitné probiotiká pre celiatikov dospelých

Kvalitné probiotiká pre deti


Kedy a ako užívať probiotiká?

Probiotiká je potrebné užívať vzhľadom na konkrétnu formu a tiež aj konkrétny produkt. Najviac informácií ohľadom správneho užívania nájdete vždy prostredníctvom príbalového letáčika. Niektoré sa totiž majú užívať s jedlom, iné nalačno. Na zapíjanie probiotík je najvhodnejšie zvoliť čistú vodu. Dôležité je tiež dbať na ich správne skladovanie – niektoré totiž musia byť uchovávané v chladničke, prípadne na suchom a tmavom mieste.

Pri užívaní v spojitosti s antibiotikami treba mať na pamäti, že medzi užívaním antibiotík a probiotík musí byť dodržaný časový interval 2-4 hodiny. Prakticky by to malo vyzerať nasledovne: vezmete si tabletku antibiotík a následne o 2 až 4 hodiny si vezmete probiotiká. Zároveň platí, že ak užívate antibiotiká dvakrát za deň, aj probiotiká by ste mali užívať v tomto časovom intervale. Niektoré probiotiká sú však aj odolné voči antibiotikám a tak je možné ich užívať súčasne. Vždy teda samotné užívanie závisí od konkrétneho produktu. Užívanie probotík by ste mali predĺžiť o dva až tri týždne po doužívaní antibiotík, pretože sa takto môžete vyhnúť syndrómom post-antibiotickej hnačky.

Dlhodobé užívanie probiotík

Probiotiká majú však aj omnoho širšie spektrum využitia ako len číry doplnok pri užívaní antibiotík. Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú množstvo benefitov pravidelného užívania probiotík. Napríklad štúdia s názvom ProChild testovala dlhodobé užívanie probiotík s vitamínom C na prevenciu respiračných ochorení. Rovnako štúdie dokazujú, že dlhodobé používanie môže mať pozitívne účinky pri prevencii pouchitídy. Taktiež môžu pomáhať pri tráviacich ťažkostiach a mnoho štúdií podporuje ich pravidelné užívanie na zlepšenie fungovania črevnej mikroflóry. V tomto ohľade však výsledky výskumu nie sú jednoznačné.


GS Laktobacily FORTE 21

laktobacily forte 21

Tieto probiotiká sa môžu užívať už od 3 rokov, ale rovnako sú vhodné aj pre dospelých ľudí. Obsahuje až 9 bakteriálnych kultúr, selén, inulín. Tieto látky sa postarajú činnosť obranyschopnosti ľudského organizmu a tiež sa zameriavajú aj na správne fungovanie tráviaceho traktu. Pri dávkovaní pre deti je potrebné ho zmiešať s jedlom, či teplým nápojom. 


Dr. Max Laktobacily “6”

drmax laktobacily 6

Dr. Max Laktobacily “6” probiotiká sú opäť vhodné pre všetky vekové kategórie. Sú však vhodné len pre deti staršie ako 3 roky. Čo sa týka zloženia tohto prípravku nájdete v ňom až 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií. Sú vhodné aj pre vegetariánov. Odporúčajú sa zapíjať studeným nápojom, ideálne mliekom. Neodporúčajú sa zapíjať kyslým džúsom.


PROBIO-FIX

probiofix

Tento prípravok je vhodný pre osoby staršie ako tri roky a vyššie. Zloženie obsahuje probiotické baktérie. V maximálnej dávke sa nachádza až 12 miliárd životaschopných baktérií, ktoré zlepšujú fungovanie vášho tráviaceho traktu. PROBIO-FIX dokáže pomôcť pri tráviacich ťažkostiach, zápche, hnačkách a tiež je nenahraditeľnou súčasťou pri liečbe antibiotikami. Kapsule sa užívajú nezávisle od jedla a je potrebné ich dostatočne zapiť vodou.


Probiotiká vhodné pre deti- BioGaia ProTectis

biogaia-protectis

Tieto probiotiká sú ideálne pre novorodence a deti do 3 rokov. Podávajú sa vo forme kvapiek a obsahujú účinné probiotické kultúry. Pomáhajú tak zlepšiť peristaltiku čriev, zmierniť koliky a tiež posilniť imunitu bábätka. Zároveň jeho čisté zloženie pochádzajúce z materského mlieka, ktoré je bez toxínov, nemá vedľajšie účinky na organizmus dieťaťa.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]