Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Vitarián a vitariánstvo – surová strava pre zdravé telo

Vitarián a vitariánstvo - surová strava pre zdravé telo

Vitarián je človek, ktorý preferujekonzumáciu surovej stravy. Ide rovnako o typ stravovania ako je napríklad aj flexitariánstsvo alebo vegánstvo. V dnešnej dobe existujú medzi ľuďmi rôzne presvedčenia a názory, ktoré sa týkajú nielen náboženstva a viery, ale aj stravovania, či napríklad očkovania. Práve vďaka tomu, že žijeme v demokratickej spoločnosti, máme všetci na výber ako sa budeme stravovať. Poďme sa spolu pozrieť bližšie na vitariánstvo – čo to je? Kto je vitarián? Ako sa stravuje? Ako vyzerá jeho typický jedálniček?

🥗Vitariánstvo

Vitariánstvo je spôsob stravovania, ktorý prioritizuje konzumáciu surovej stravy. Prakticky to znamená, že sa v rámci vitariánstva snažíte konzumovať čo najviac jedla v jeho prirodzenom stave, bez akýchkoľvek tepelných úprav. Prakticky ide kombináciu vegánskeho a raw stravovania. Surové potraviny, podľa tejto formy stravovania, sú najväčším zdrojom živín. Už v minulosti totiž ľudia jedli predovšetkým suroviny v neupravenom stave. Tepelné úpravy často poškodzujú kvalitu potravín a tiež ich zbavujú dôležitých živín, či vitamínov.

Kto je vitarián?

Vitariánmi sa označujú ľudia, ktorí sa stravujú formou vitariánstva. Slovo vitarián sa odvodzuje od slova vita, čo znamená život. Vitariáni veria, že surová strava je pre človeka najprirodzenejšia a ich jedálniček je tvorený rastlinnou potravou. Okrem zdravotného hľadiska sa vitariánstvo spája aj s potrebou obmedzenia mäsa v súvislosti s klimatickou krízou.

Vitariánska strava

Vitariánska strava prakticky absolútne vylučuje živočíšne produkty a zameriava sa na potraviny v ich pôvodnom stave. Veľmi dôležitou súčasťou tohto spôsobu stravovania je ovocie a zelenina, ale podstatnou súčasťou sú aj obilniny, semená, listy, klíčky, či orechy. Vitariáni obmedzujú tepelnú úpravu potravín nad 42°C, čo v skratke predstavuje teplotu, ktorou by sa dané potraviny usušili na slnku.

Vitariánstvo skvelo vystihuje aj tento krátky animovaný film 👍

🥗Čo jedia vitariáni?

Ako sme už spomenuli vyššie, vitariáni konzumujú predovšetkým potraviny, ktoré nie sú tepelne upravované. Okrem toho, že pre vitariánov je kľúčové konzumovať 100% surovú stravu, tiež sa orientujú na plodiny z lokálnych zdrojov, ideálne z ekologického poľnohospodárstva. Vitariánstvo striktne nevyčleňuje a neobmedzuje konzumáciu živočíšnych produktov, skôr elimináciu množstva konzumovaných živočíšnych produktov a rovnako aj dôraz na kvalitu.

Vitariánstvo – jedálniček

Jedálniček vitariána pozostáva zo základných potravín, ktoré je možné kreovať do rôznych kombinácií a tak vytvárať široké spektrum jedál. Medzi základné suroviny patrí ovocie a zelenina (to majú spoločné s frutariánmi) a to sa odráža na všetkých receptoch. Možné je vytvoriť rôzne alternatívy cestovín so zeleninovou prílohou. Na raňajky, prípadne ako dezert je možné konzumovať čerstvé ovocie, prípadne si dopriať chutné smoothie, či šťavy.

Vitariánstvo recepty

Na záver si môžete pozrieť pár tipov na recepty pre vitariánov. Prajeme dobrú chuť 😘

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]