Bezlepkové pivo – pivo bez lepku

  • by
bezlepkové pivo

Posledná aktualizácia článku prebehla: 20. mája 2020

Milovníci piva! Na Slovensku máme bezlepkové pivá, ktoré sa určite oplatí vyskúšať. V článku sa budeme zaoberať predovšetkým bezlepkovými pivami zo slovenského, českého, či rakúskeho trhu. Bezlepkový Bernard a bezlepkové pivo Celia (tá má aj tmavú verziu piva a dokonca aj v plechovke) sú na Slovensku už pomerne známe, no v článku sa dozviete aj o tých, o ktorých ste ešte určite nepočuli.


Bezlepkové pivo – Celia

bezlepkove pivo celia

Názov piva: Celia

Pivovar: Žatecký pivovar

Druh piva: Prémiový svetlý ležiak. (Pivo bez lepku.)

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 11 %

Obsah alkoholu: 4,5 %

Cena: do 2€

Už názov tohto piva hovoí o tom, komu je určené. K výrobe tohto piva sa používajú úplne rovnaké suroviny ako na výrobu bežného piva: voda, jačmenný slad a žatecký chmeľ. Obsah lepku u piva CELIA je pod hranicou 0,5 mg/100 ml. Výrobca uvádza, že unikátny fakt na tomto pive je, že si plne nesie vlastnosti typického českého piva, ku ktorým patrí zlatistá farba, príjemná sladová vôňa, harmónia chutí, v ktorých je zladená počiatočná sladkosť s doznievajúcou lahodnou horkosťou. Charakteristickou vlastnosťou je výrazná penivosť. Je teda zaručená chuť bežného svetlého piva typu český ležiak.

Musíme uznať, že pivo je naozaj chutné. Naša prvá voľba by to síce nebola, ale rozhodne nikoho neurazí.

Existuje aj verzia tmavého piva, Celia dark.

Pokiaľ máta záujem o kúpu tohto piva, môžete ho kúpiť na tomto e-shope: biocare.sk. Využitím tohto kupónu získate 5€ zľavu + 5% z ceny nákupu naspäť.

Ako využiť zľavu?

Bezlepkové pivo – Bernard Bezlepkový

pivo bez lepku Bernard

Názov piva: Bernard – bezlepkový ležiak

Pivovar: Bernard

Druh piva: svetlý ležiak. (Pivo bez lepku.)

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12 %

Obsah alkoholu: 4,7 %

Cena: od 1€
Obsahu lepku je max. 2 mg / 100g a na trhu je už od roku 2013. Podľa výrobcu si zachováva tradičnú českú plnú chuť a horkosť a zároveň aj jemnú chmeľovou vôňu a bohatú penu, s čím rozhodne súhlasím. Na prvý pohľad zaujme aj odlišná fľaša, typickú pre „Bernardské“ špeciálne pivá.

Viac o pive nájdete tu.


Ferdinand – bezlepkový

Zakúpite v ČR.

Viac info o tomto bezlepkovom pive.


Bezlepkové pivo – Neumarkter Lammsbräu – Glutenfrei

Zakúpite v Rakúsku.


Nealko bezlepkové pivo Birell

Momentálne dostať kúpiť iba v ČR.


Pilsner Urquell

pilsner-urquell

Názov piva: Pilsner Urquell

Pivovar: Plzeňský Prazdroj

Druh piva: svetlý ležiak. (Pivo so zníženým obsahom lepku.)

Krajina: Česko

Obsah alkoholu: 4,4 %

Cena: cca 1€

Pivo Pilsner Urquell obsahuje lepok, ale minimálne množstvo a to 0,25 mg na 1 l (podľa emailu z výroby Pilsner), čo je pro dodržiavanie bezlepkovej diéty v poriadku. (Samozrejme celiatikom, ktorí sú veľmi náchylní na lepok, sa ani toto pivo neodporúča.)

Nakoľko je obsah lepku v pive nestály, neodporúčam toto pivo konzumovať!


Zahraničné bezlepkové pivá

bezlepkové pivo bez lepku

Okrem bezlepkových pív z Českej republiky si môžeme vybrať z bohatej škály pív dovážaných – hlavne z Nemecka, Anglicka či Belgicka. Na svoje si prídu milovníci ovocných pív, tak i vodiči či abstinenti, pretože sú k dostaniu aj napr. Citrónové alebo nealkoholické bezlepková piva. Niektoré výrobky na svetovom trhu sú aj v BIO kvalite. Nutné je však počítať s trochu vyššou cenou. Lacnejšie piva sa dajú zakúpiť zhruba od 3€ za 0,33 litra, ale väčšina stojí ďaleko viac. Hlavné suroviny jednotlivých pív sa líšia. Niektoré pivovary nahrádzajú jačmeň kukuricou, iné prosom, pohánkou alebo ryžou. Každopádne bezlepkových pív je na slovenskom trhu už dostatok, stačí pohľadať a vyskúšať.

A ktoré bezlepkové pivo pre celiatikov vám najviac chutí?

Hodnotenie
[Hodnotenie: 4 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *