Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Hroznový cukor – zdroj energie pre aktívnych ľudí

Hroznový cukor

Hroznový cukor alebo glukóza sa považuje predovšetkým za rýchly a účinný zdroj energie. Okamžite sa totiž vstrebáva do krvi a ide o formu cukru, ktorá prúdi v krvi – v tom tkvie jej jedinečnosť. Prostredníctvom obehového systému sa dostáva do celého tela a pôsobí ako externý zdroj energie. Môže tiež dochádzať k jeho depozícii vo svaloch alebo pečeni. Aká je odporúčaná denná dávka? Ako ho užívať v tehotenstve, či využiť pred cvičením? Pre koho je vhodný?

Denná dávka hroznového cukru

hroznový cukor

Hroznový cukor je ako taký vhodný predovšetkým pre ľudí so zvýšenou fyzickou, či psychickou aktivitou. Pre aktívnych ľudí predstavuje okrem zdroja energie aj urýchlenie regenerácie. Rovnako však má pozitívny vplyv aj na imunitný a nervový systém. Podporuje správne trávenie a podporuje aj budovanie svalovej hmoty. Pri rozumnom dávkovaní nie je zdrojom nadbytočného tuku – čiže z neho nepriberiete.

🍇Odporúčaná denná dávka pre človeka je 20 až 40 gramov, pričom pri zvýšenej námahe je možné odporúčanú dennú dávku strojnásobiť. Vždy je však potrebné prihliadať na príjem a výdaj energie.

Nutričná hodnota: 100 gramov glukózy obsahuje 1700 kJ energie, 100 gramov sacharidov, 0 gramov tuku a 0g vlákniny.

Hroznový cukor v tehotenstve

V tehotenstve môže predstavovať užívanie hroznového cukru tiež veľkú výhodu. Glukóza sa totiž často používa na orálny glukózový tolerančný test. Ten môže odhaliť mnohé závažné ochorenia, ako napríklad tehotenskú cukrovku. Jeho konzumácia v tehotenstve sa nevylučuje, no mala by sa držať v striktných medziach, keďže môže napríklad aj priamo podporovať aktivitu dieťaťa.

Rovnako aj pre deti je možné podávanie hroznového cukru, aj keď to naše ratolesti veľmi nevyžadujú, keďže majú energie na rozdávanie. Dávajte ale vždy pozor na skonzumované množstvo, pretože veľa hroznového cukru môže u detí vyvolávať problémy s hyperaktivitou a poruchami sústredenia.

hrozno

Potraviny, bohaté na hroznový cukor 🍇

  • med
  • agáve
  • melasa
  • sušené ovocie
  • čerstvé ovocie – napríklad hrozno
  • ovocné džúsy

Hroznový cukor pred cvičením

Ako sme už spomenuli, hroznový cukor má veľkú výhodu v tom, že uľahčuje budovanie svalstva a tiež podporuje prirodzenú regeneráciu organizmu. Vďaka tomu je podstatným pomocníkom pre športovcov. Je možné ho pre lepšie výsledky konzumovať počas tréningu alebo po jeho skončení. Neodporúča sa jeho konzumácia pred fyzickou aktivitou, skôr pri nedostatku energie počas tréningu.

Vedeli ste aké benefity má hroznový cukor pre náš organizmus? Využívate ho ako zdroj energie? Podeľte sa s nami o vaše dojmy v komentároch!

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]