Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Prídeme o potraviny na predpis?

Doplatky za bezlepkové potraviny od 1.1.2022

V posledných týždňoch sa toho o dietetických potravinách na predpis porozprávalo už naozaj dosť. V tomto článku Vám zhrniem to najdôležitejšie, čo sa tejto témy týka.

Prvú informáciu v médiách o vylúčení bezlepkových potravín zo zoznamu dietetických potravín na predpis sme zaznamenali v polovici februára v článku na pravda.sk.

Asociácia zdravotných poisťovní totiž navrhovala vyradiť z kategorizačného zoznamu bezlepkové potraviny. Okrem toho aj enterálnu a dojčenskú výživu, ktorá sa podáva pri prevencii a liečbe alergie na bielkoviny kravského mlieka, či pri špecifických metabolických poruchách. Vyradenie týchto potravín z kategorizačného zoznamu by pre pacienta automaticky znamenalo, že už nebudú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale pacient si ich bude musieť financovať sám.

Proti tomuto návrhu sa vyjadril Slovak Crohn Club – združujúci pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou a organizácia NIE RAKOVINE. Dôvody sú jasné, okrem toho, že sa pacientom s diagnózou, pre ktorých sú tieto potraviny dôležitou súčasťou ich výživy, zdvihnú náklady na liečbu, je tento návrh aj necitlivý voči pacientom, ktorí podstupujú liečbu a sú častokrát v nepriaznivej sociálnej situácii.

Slovenská gastroenterologická spoločnosť a pacientske organizácie Asociácia na ochranu práv pacientov, Slovak Crohn Club, NIE RAKOVNIE vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva SR, aby sa nestotožnilo s návrhom Asociácie zdravotných poisťovní a aj naďalej ponechalo vybrané dietetické potraviny určené pre špecifickú skupinu pacientov s tráviacimi ochoreniami v zozname kategorizovaných dietetických potravín.

V pondelok 7.3.2023 bola v správach na TV JOJ odvysielaná aj reportáž o danej problematike, nájdete ju na tomto linku v čase od 10:33 do 13:33.

S týmto návrhom prišla Asociácia zdravotných poisťovní, ktorá tvrdí, že ak nám bezlepkové produkty preplácajú plošne, peniaze chýbajú inde. Ako inak ich však chcú preplácať, ak nie plošne všetkým, ktorí majú diagnózu a potrebujú ich?

Ministerstvo zdravotníctva návrh poisťovní nepodporí! Nestotožňuje sa totiž s ich názorom.


Či je tento argument dostatočný alebo ide ide o to, aby poisťovne nemuseli tieto výdavky hradiť celiatikom, pre ktorých sú potravín nevyhnutné si už urobte Vy. Podeliť sa oň môžete v komentároch.

Článok budeme pravidelne aktualizovať.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]