Test celiakia

test celiakia

Už dlhšie sa necítite dobre a máte príznaky celiakie? Rozmýšľate ako otestovať Vaše telo a zistiť či trpíte celiakiou? Dôvody na podozrenie z celiakie môžu byť rôzne. Môže ísť o časté hnačky, problémy s nadúvaním a kŕčmi v bruchu, schudnutím bez zjavného dôvodu, anémia, pomalý rast (hlavne u detí) a mnoho ďalších príznakov celiakie.

Na trhu existuje viacero možností ako zistiť, či zo svojho jedálnička budete musieť vynechať lepok. V zásade máte tri možnosti.

 • domáci test na celiakiu
 • test celiakia – testom z lekárne
 • celiakia test – návštevou u doktora

Domáci test

Vyskúšať domáci test na celiakiu je asi to najjednoduchšie čo môžete urobiť. Áno, nie pre každého to je jednoduchá vec, avšak za pokus to stojí. Zo svojho jedálnička musíte vyhodiť všetky potraviny obsahujúce lepok. Myslíte, že to je len pečivo, cestoviny a pizza? To sa mýlite, potravín obsahujúcich tento alergén je oveľa viac a často ani nečakáte, že tieto potraviny lepok obsahujú. Najdôležitejšou zásadou je pozorne čítať zloženia potravín, ktoré sa chystáte zjesť.

Ako dlho je túto diétu držať, aby ste zistili, čí máte s lepkom problém? Na túto otázku správna odpoveď neexistuje. Sú ľudia, ktorí musia držať túto diétu aj niekoľko mesiacov, aby sa to na nich prejavilo v pozitívnom zmysle. Na druhej strane, pokiaľ máte podozrenie na toto ochorenie len v poslednej dobe, mala by stačiť cca dvojtýžňová poctivá diéta, po ktorej by sa Vám mali negatívne príznaky celiakie stratiť.

 

 


Test celiakia – testom z lekárne

Ďalšia možnosť zistenia celiakie, je test na určenie celiakie z lekárne. Výsledok s vysokou presnosťou získate do 10 minút. Test sľubuje presnosť až 98%. Celý test je pomerne jednoduchý a v lekárni ho získate za 10-20€. Momentálne sú v predaji dva rôzne testi na celiakiu založené na rovnakom princípe. Odobratím kvapky krvi z bruška prsta. Každé balenie obsahuje jeden test.

Test celiakia z lekárne funguje na princípe odhalenia protilátok IgA proti transglutamináze, ktoré sú pri celiakii prítomné v krvi. Po zavedení bezlepkovej diéty dochádza po určitom čase k normalizácii hladiny IgA pritilátok v krvi. Preto je celiatik test vhodný nielen na odhalenie celiakie, ale aj na sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty. Treba však dodať, že tento test sleduje iba hladinu protilátok IgA proti transglutamináze v krvi, ktorý môže byť v normálnej hladine napriek tomu, že celiakiou trpíte.

Návod na využitie tohto testu je jednoduchý:

 1. Jemne si premasírujete špičku prsta a očistíte ju tampónom napusteným v alkohole, nechajte prst vyschnúť.
 2. Priložíte otvor testera na očistenú špičku prsta. Ihla Vám skoro bezbolestne prepichne kožu.
 3. Vytlačte kvapku krvi zo špičky prsta a zmiešajte s roztokom.
 4. Roztok s krvou aplikujte na vyhodnocovacie „čidlo“.

 


Celiakia test – návštevou u doktora

celiakia testAko prebieha vyšetrenie? V prvom rade Vás musí praktický lekár odporučiť resp. poslať ku gastroenterológovi na gastroenterologické vyšetrenie (gastroskopiu) hornej časti tráviacej trubice, ktoré umožňuje opticky vyšetriť hornú časť tráviacej trubice až po dvanástnik vrátane.
Pred vyšetrením musíte byť 12 hodín nalačno (nesmiete piť žiadne tekutiny ani fajčiť). Na začiatku vyšetrenia sa zvykne do hrdla vstreknúť znecitlivujúci spray. Priebeh gastroendoskopického vyšetrenia je väčšinou hladký. Pacient leží na ľavom boku, v ústach má umelý chránič. Gastroskopia sama o sebe nie je bolestivá, pre zvlášť citlivých pacientov môže byť trocha nepríjemné zavádzanie prístroja alebo tlak v oblasti žalúdka po zavedení prístroja, ktorý je spôsobený vzduchom. Tento vzduch je však potrebný na rozopnutie stien žalúdka, aby mal lekár dokonalý prehľad o zmenách na vyšetrovanej sliznici steny čreva. Diagnostické vyšetrenie trvá približne 10 až 20 minút, v závislosti od skúseností personálu a náročnosti liečebného endoskopického výkonu. Každopaádne treba dodať, že toto vyšetrenie je dnes jediné, ktoré potvrduje celiakiu.

 


Test celiakia – verdikt

Ktorá z týchto variant je vlastne tá, ktorú treba využiť? Odpoveď pravdepodobne nie je taká, akú by ste chceli počuť. Ale o to presnejší výsledok bude. Doktora navštíviť treba. Ak vám v domácom teste alebo v teste z lekárne vyjde pozitívny výsledok, musíte ísť k svojmu praktickému lekárovi, ktorý vás pošle ku gastroenterológovi. Sami si nenasadzujte bezlepkovú diétu. (V prípade, že by ste celiakiou netrpeli, môžete si takýmto spôsobom intoleranciu na lepok vytvoriť, čo by bola škoda.) Gastroenterologické testy tkaniva z tenkého čreva potvrdia, či skutočne máte celiakiu. Momentálne je takéto vyšetrenie jediná metóda oficiálne uznávaná na potvrdenie ochorenia. A myslím, že každý, kto tam raz šiel na celiakia testy a choroba mu potvrdená bola, neľutuje.

 

test celiakia, celiakia test, test na celiakiu, domaci test na celiakiu

 

Hodnotenie
[Total: 1 Average: 5]

4 myšlienky na “Test celiakia

 1. Mozete mi prosim blizsie vysvetlit tuto cast vasho clanku? Mohli by ste mi toto tvrdenie poprípade dolozit nejakymi vedeckými studiami? Dakujem… Sami si nenasadzujte bezlepkovú diétu. (V prípade, že by ste celiakiou netrpeli, môžete si takýmto spôsobom intoleranciu na lepok vytvoriť, čo by bola škoda.)

  1. Dobry den Slavka, nemozem Vam to vedecky potvrdit, avsak niekolkokrat som ja od doktora pocul, ze pokial clovek vysadi nejaku bezne uzivanu latku, po case ked sa k nej vrati, si s nou telo uz nemusis vediet poradit. Samozrejme to nemusi platiti v kazdom pripade…

 2. Ahoj. Čiže, ak sa môžem opýtať, ..ak mi vyšli krvné testy negatívne u lekára, tak je isté, že celiakiu nemám?

  Počula som o viacerých prípadoch, kedy trebalo urobiť testov viac. V mojom prípade sa to neriešilo, len tým jedným testom kt. ukázal intoleranicu mliečnej bielkoviny… ale trpím, už vyše 8 rokov s tým,že ctení lekári ma odsunuli -ak sa to tak dá nazvať- ku psychiatrickým pacientom,pretože je to podľa nich psychika podľa všetkého len kvôli tomu, že som bola psychiatricky vedená predtým…-ale to neznamená, že ma treba automaticky preradiť na druhú koľaj (!)
  A po druhé, „paradoxne“ mi tie ich lieky nič nerobia… Napr. v jednom kuse mám suchú,svrbivú kožu, a seboroickú dermatitídu na tvári bez zmeny celé tie roky… tak nech mi nehovoria, že to je psychika… keďže predtým som také a rôzne iné symptómy nemala… Ak mi niekto, kto o tomto niečo vie, má k tomu čo povedať, som samé ucho. vďaka

  1. Katko, to, že vám to nepotvrdili neznamená, že intolerancí netrpíte. Zvlášť kožní příznaky jsou u vás velké. Já sama po lékařích chodila, ale celi mi nepotvrdili. A to jsem různých potíží měla moc – trávení, kůže, vyprazdňování, barva kůže (bledost). Tak jsem lepek vysadila, a najednou (v řádu týdnů) se mi ulevilo. Tak si jím bezlepkově, aniž bych u lékařů byla vedena coby celiak. Zkrátka jsem nepřeskočila míru, kdy by mě poslali na gastroenterologii.
   Přeji mnoho sil.
   M.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *