Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Test celiakia

test celiakia

Celiakia je ochorenie, ktoré sa objavuje u čoraz viac pacientov. Negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt a spôsobuje obmedzenia v stravovacích návykoch. Súčasťou celiakie je aj bezlepková strava a striktné obmedzenie potravín s obsahom lepku. Zároveň je celiakia ochorením, ktoré sa u každého jednotlivca prejavuje individuálne. Ako môžete zistiť, že váš organizmus trpí týmto ochorením?

Na trhu existuje viacero možností ako zistiť, či zo svojho jedálnička budete musieť vynechať lepok. V zásade máte tri možnosti testu na lepok:

  • domáci test na celiakiu
  • test na celiakiu z lekárne (odporúčam tento: Celiatik test)
  • návštevou u doktora (krvné testy na celiakiu alebo gastroskopia)

Už dlhšie sa necítite dobre a máte príznaky celiakie? Rozmýšľate ako otestovať Vaše telo a zistiť či trpíte celiakiou? Dôvody na podozrenie z celiakie môžu byť rôzne. Môže ísť o časté hnačky, problémy s nadúvaním a kŕčmi v bruchu, schudnutím bez zjavného dôvodu, anémia, pomalý rast (hlavne u detí) a mnoho ďalších príznakov celiakie.


Domáci test na celiakiu

Vyskúšať domáci test na celiakiu je asi to najjednoduchšie čo môžete urobiť. Áno, nie pre každého to je jednoduchá vec, avšak za pokus to stojí. Zo svojho jedálnička musíte vyhodiť všetky potraviny obsahujúce lepok. Myslíte, že to je len pečivo, cestoviny a pizza? To sa mýlite, potravín obsahujúcich tento alergén je oveľa viac a často ani nečakáte, že tieto potraviny lepok obsahujú. Najdôležitejšou zásadou je pozorne čítať zloženia potravín, ktoré sa chystáte zjesť.

Dôležité je tiež sa v tejto oblasti dostatočne vzdelávať a mať prehľad o presných ingredienciách, ktoré sú pre váš organizmus nevhodné. Počas takéhoto testovania môžete zistiť ako sa vaše telo cíti bez lepku a ako funguje vaše trávenie. Práve preto sa môžu potvrdiť vaše obavy alebo sa kompletne vyvrátiť.

Ako dlho je túto diétu držať, aby ste zistili, čí máte s lepkom problém? Na túto otázku správna odpoveď neexistuje. Sú ľudia, ktorí musia držať túto diétu aj niekoľko mesiacov, aby sa to na nich prejavilo v pozitívnom zmysle. Na druhej strane, pokiaľ máte podozrenie na toto ochorenie len v poslednej dobe, mala by stačiť cca dvojtýžňová poctivá diéta, po ktorej by sa Vám mali negatívne príznaky celiakie stratiť.

Pokiaľ sa vaše podozrenie na celiakiu potvrdí, mali by ste urobiť ďalšie opatrenia ako návšteva lekára, či test prostredníctvom testu z lekárne. Na druhej strane, pokiaľ sa podozrenie nepotvrdí môže ísť vo vašom prípade o intoleranciu na inú potravinu, či zložku stravy. Veľmi časté sú tiež intolerancie na laktózu, ktoré sa prejavujú podobnými symptómami.


Test celiakia – testom z lekárne

Ďalšia možnosť zistenia celiakie, je test na určenie celiakie z lekárne. Výsledok s vysokou presnosťou získate do 10 minút. Test sľubuje presnosť až 98%. Celý test je pomerne jednoduchý a v lekárni ho získate za 10-20€. Momentálne sú v predaji dva rôzne testy na celiakiu založené na rovnakom princípe. Odobratím kvapky krvi z bruška prsta. Každé balenie obsahuje jeden test.

Test celiakia z lekárne funguje na princípe odhalenia protilátok IgA proti transglutamináze, ktoré sú pri celiakii prítomné v krvi. Po zavedení bezlepkovej diéty dochádza po určitom čase k normalizácii hladiny IgA pritilátok v krvi. Preto je celiatik test vhodný nielen na odhalenie celiakie, ale aj na sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty. Treba však dodať, že tento test sleduje iba hladinu protilátok IgA proti transglutamináze v krvi, ktorý môže byť v normálnej hladine napriek tomu, že celiakiou trpíte.

Návod na využitie tohto testu je jednoduchý:

  1. Jemne si premasírujete špičku prsta a očistíte ju tampónom napusteným v alkohole, nechajte prst vyschnúť.
  2. Priložíte otvor testera na očistenú špičku prsta. Ihla Vám skoro bezbolestne prepichne kožu.
  3. Vytlačte kvapku krvi zo špičky prsta a zmiešajte s roztokom.
  4. Roztok s krvou aplikujte na vyhodnocovacie “čidlo”.

Zakúpiť ho môžete napríklad v Dr.Max. Ide o Celiatik test na určenie celiakie a kontroly výsledkov bezlepkovej diéty. Poskytuje výsledok do 10 minút s vysokou presnosťou.

Po vykonaní testu a pozitívnej diagnostike je nevyhnutné navštíviť lekára. Aj keď test nezaručuje 100% správne výsledky je dôležité nepodceniť ho. Aj vďaka odpozorovaným príznakom a vykonanému testu môžete získať prehľad o vašom zdravotnom stave. Správne fungovanie tráviaceho traktu je pre fyzické a rovnako aj psychické zdravie človeka veľmi dôležité.


Celiakia test – návšteva u doktora

test celiakia návšteva doktora

Ako prebieha vyšetrenie? V prvom rade Vás musí praktický lekár odporučiť resp. poslať ku gastroenterológovi na gastroenterologické vyšetrenie (gastroskopiu) hornej časti tráviacej trubice, ktoré umožňuje opticky vyšetriť hornú časť tráviacej trubice až po dvanástnik (vrátane). Praktický lekár však zvykne ešte pred tým vykonať krvné testy na celiakiu. Tie síce nie sú úplne presné, no dajú vám aspoň nejakú indíciu.

Pred vyšetrením musíte byť 12 hodín nalačno (nesmiete piť žiadne tekutiny ani fajčiť). Na začiatku vyšetrenia sa zvykne do hrdla vstreknúť znecitlivujúci sprej, ktorého úlohou je zamedziť dáviacemu reflexu. Priebeh gastroendoskopického vyšetrenia je väčšinou hladký. Pacient leží na ľavom boku, v ústach má umelý chránič.

Gastroskopia sama o sebe nie je bolestivá, pre zvlášť citlivých pacientov môže byť trocha nepríjemné zavádzanie prístroja alebo tlak v oblasti žalúdka po zavedení prístroja, ktorý je spôsobený vzduchom. Tento vzduch je však potrebný na rozopnutie stien žalúdka, aby mal lekár dokonalý prehľad o zmenách na vyšetrovanej sliznici steny čreva. Diagnostické vyšetrenie trvá približne 10 až 20 minút, v závislosti od skúseností personálu a náročnosti liečebného endoskopického výkonu. Každopaádne treba dodať, že toto vyšetrenie je dnes jediné, ktoré potvrduje celiakiu.

Pri prvom gastroenterologickom vyšetrení, či podozrení na vážnejšie zdravotné problémy môže lekár vykonať biopsiu pre získanie vzoriek na histologické vyšetrenie. Ak boli odobraté histologické vzorky neodporúča sa niekoľko hodín po ošetrení piť ani jesť. Samotné odobratie vzorky väčšina pacientov necíti. Vzorky sú však pre vyšetrenie veľmi dôležité a ich odobraním sa končí aj priebeh gastroskopie.

Vyšetrenie je rýchle a účinné. Skúsený gastroenterológ ním vie za pár minút zistiť o aké problémy sa vo vašom tráviacom trakte jedná. Pre pacienta je táto metóda najúčinnejšia a najhodnovernejšia. Pri problémami s lepkom sa tiež môžete stretnúť aj s vyšetreniami hrubého a tenkého čreva, ktoré sa vykonávajú kolonoskopiou. Zároveň pre diagnostiku je veľmi potrebné toto vyšetrenie absolvovať aby ste mohli nakupovať bezlepkové potraviny na predpis.


Test celiakia – verdikt

celiakia test

Ktorá z týchto variant je vlastne tá, ktorú treba využiť? Odpoveď pravdepodobne nie je taká, akú by ste chceli počuť. Ale o to presnejší výsledok bude. Doktora navštíviť treba. Vo väčšine prípadov tak získate test na celiakiu zdarma. Ak vám v domácom teste alebo v teste z lekárne vyjde pozitívny výsledok, musíte ísť k svojmu praktickému lekárovi, ktorý vás pošle ku gastroenterológovi. Sami si nenasadzujte bezlepkovú diétu. (V prípade, že by ste celiakiou netrpeli, môžete si takýmto spôsobom intoleranciu na lepok vytvoriť, čo by bola škoda.) Gastroenterologické testy tkaniva z tenkého čreva potvrdia, či skutočne máte celiakiu. Momentálne je takéto vyšetrenie jediná metóda oficiálne uznávaná na potvrdenie ochorenia. A myslím, že každý, kto tam raz šiel na celiakia testy a choroba mu potvrdená bola, neľutuje.

Vznik celiakie je často spájaný s poruchami metabolizmu, aktiváciou vlastného imunitného systému voči lepku, či genetickými faktormi. Celiakia je ochorením, ktoré môžu mať vplyv na váš imunitný systém a tým celkovo oslabuje obranyschopnosť vášho organizmu. Často sa tiež vyskytuje aj s ďalšími sprievodnými autoimunitnými ochoreniami. Na záver je teda potrebné si uvedomiť, že aj keď toto ochorenie nemusí váš život ohrozovať je potrebné venovať mu dostatok pozornosti.

Berte tiež na vedomie, že celiakia sa prejavuje aj u detí. Ide predovšetkým o netypické prejavy celiakie napríklad poruchy rastu. Často im tiež chýbajú typické prejavy ochorenia. Nepodceňujte ani túto skutočnosť a pristupujte k tejto chorobe veľmi obozretne. Aj keď celiakia nemusí výhradne ovplyvňovať vaše zdravie je veľmi dôležité mať ju pod kontrolou aby ste sa tak vyhli iným zdravotným ťažkostiam s ňou spojenými.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]