Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Obsahuje pohánka lepok?

Obsahuje pohánka lepok?

Pohánka je často uznávanou alternatívou pre spestrenie jedálnička celiatikov. Vzťah pohánka-lepok je teda záporný, čo znamená, že pohánka lepok neobsahuje. Ide o bezlepkovú obilninu, ktorá má neuveriteľné množstvo pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus. Jej popularita je spojená práve s pozitívnymi výživovými hodnotami, preto by ju do svojho jedálnička jednoznačne mali zaradiť aj ľudia, ktorí netrpia intoleranciou na lepok.

Okrem toho, že táto superpotravina je pre telo veľmi prospešná, patrí aj k ľahko stráviteľným obilninám. Je nabitá vitamínmi, minerálmi, antioxidantmi, či enzýmami. Poďme sa teda spolu pozrieť aké výhody vám môže priniesť zaradenie pohánky do svojho jedálnička:

pohánka
  1. Pohánka znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čím sa stará o zlepšenie stavu srdca a je aj prevenciou pred vznikom srdcovo-cievnych ochorení.
  2. Obsahuje antioxidanty, ktoré slúžia najmä na budovanie správnej obranyschopnosti organizmu. Vďaka tomu budete mať lepšiu imunitu a lepšie sa ubránite chorobám.
  3. Veľkým pozitívom pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o cvičenie a zdravú stravu je aj obsah vysoko stráviteľných bielkovín.
  4. Zloženie pohánky pozostáva aj z veľkého množstva vlákniny. Vláknina je v našej strave veľmi dôležitá pretože pomáha regulovať a zlepšovať trávenie a tiež nás dlhšie zasýti.
  5. Svojim zložením pohánka pomáha aj pri znižovať riziko vzniku cukrovky.
  6. Pohánka je bezlepková a tiež aj antialergénna. Vďaka tomu je vhodná do každého zdravého jedálnička ako zdroj potrebných živín.
  7. Dodáva nášmu telu potrebné vitamíny a minerály, čím napomáha správnemu fungovaniu nášho organizmu.
pohánka

Pohánka a lepok

Lepok je zmes bielkovín, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v zrnách pšenice, jačmeňa, ovsa. Pohánka predstavuje výbornú alternatívu pre nahradenie lepkových obilnín vo vašom jedálničku bezlepkovými produktami. Okrem toho, že jej príprava je veľmi jednoduchá a má výborné zloženie, má aj veľký význam pri chudnutí.

Jej výborné výživové hodnoty s minimom kalórií a takmer bez tuku, no zato so zvýšeným obsahom bielkovín a vlákniny sú ideálnou kombináciou pri chudnutí. Okrem toho sa však pohánka vyznačuje aj tým, že potláča chuť do jedla. Často sa tiež pohánka spája so šťastím, pretože obsahuje tryptofán, ktorý sa významnou mierou podieľa pri tvorbe hormónu šťastia (serotonínu).

Ako si pripraviť pohánku?

Príprava pohánky je veľmi jednoduchá a často sa prirovnáva najmä k príprave ryže. Dôležité je najprv ju dostatočne premyť a umytú je dať do hrnca, kde ju zalejete vodou Posoľte a pridajte malé množstvo oleja. Po prevretí je do 10 minút hotová. V jedlách sa používa buď ako príloha k mäsu, ale často sa z nej pripravujú aj sladké jedlá.

Tiež už môžete v obchodoch kúpiť aj rôzne pohánkové kaše, či vločky, vďaka ktorým jednoduchou cestou viete pohánku zaradiť do vášho jedálnička. Aj keď pohánka lepok neobsahuje, nie je určená výhradne pre celiatikov a pokiaľ aj netrpíte týmto ochorením, určite by ste ju mali nejakou formou do svojho jedálnička zaradiť. Ide totiž o prirodzený zdroj množstva výživných látok.

Recepty z pohánky

jedlo z pohánky

Pohánku v obchodoch nájdete bez akýchkoľvek problémov, pretože je už súčasťou aj klasických supermarketov, nielen špecializovaných obchodov. Prezrite si veľké množstvo receptov z tejto obilniny ako napríklad gaštanové muffiny z pohánkovej múky, či pohánkový quiche s brokolicou. Množstvo alternatív receptov môžete nájsť na internete, ale veľa klasických receptov dokážete pretvoriť aj na chutné zdravé alternatívy. Pokiaľ teda potrebujete vytvoriť chutné jedlo bez lepku, majte na mysli, že pohánka lepok neobsahuje, takže sa vyhnete akýmkoľvek príznakom celiakie a tak ju môžete pokojne využiť pri príprave kvalitného a chutného bezlepkového jedla.

Bol pre Vás tento článok užitočný? Získali ste novú inšpiráciu? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše recepty z pohánky!

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]