Príspevok pre celiatikov

Aké výhody a na čo majú nárok celiatici?

Tieto výhody upravuje predovšetkým zákon č.447 / 2008 Z.z. a zákon č. 448 / 2008 Z.z..

Ako celiatik a držiteľ preukazu ZŤP/ŤZP máte nárok na peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, na dopravu, na koncesionárske poplatky za služby verejnosti, zľavu na dani z nehnuteľnosti, bezplatné parkovacie miesto pred domom a zľavu na prihlásenie vozidla do evidencie. Na zľavu sa určite spýtajte aj svojho mobilného operátora, vo svojej banke, v ktorej máte účet, taktiež poskytujú rôzne zľavy pre držiteľov ZŤP /ŤZP. Na zľavu sa informujte aj pred návštevou športového podujatia, kultúrneho podujatia, kina, ZOO, jaskyne alebo aj pri zápise na rôzne vzdelávacie kurzy.

Finančné kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia sa poskytujú podľa zákona č. 447:
Na diétne stravovanie – príloha č.5, str. 3826 (teba by sa mohlo týkať II.skupina, písm. f )


V tomto článku sa dozviete o viacerých príspevkoch pre ZŤP.

Príspevky na kompenzáciu ŤZP:

 • Príspevok na diétne stravovanie
 • Doprava
 • Koncesionárske poplatky za služby verejnosti
 • Znížené poplatky za odvoz komunálneho dopadu
 • Zľava na dani z nehnuteľnosti
 • Znížené odvody do zdravotnej poisťovne pre celiatikov
 • Prihlásenie vozidla do evidencie
 • Diaľničná známka pre držiteľa ZŤP/ŤZP
 • Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla
 • Potraviny na predpis pre celiatikov
 • Oslobodenie od správnych poplatkov
 • Príspevok pre celiatikov – PZP – Poisťovňa dôvera

 

Príspevok na diétne stravovanie

prispevok pre celiatikovPríspevok na diétnu stravu je si treba žiadať písomne na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Príspevok na diétne stravovanie sa poskytne ak, je osoba s ŤZP odkázaná podľa komplexného posudku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie = ak má chorobu alebo poruchu uvedenú v prílohe č. 5 zákona.

 

Výška peňažného príspevku je mesačne:


Doprava

vlaky pre ztpJe jedno či cestujete autobusom, vlakom, loďou, lanovkou alebo len MHD. Podmienky sa u jednotlivých dopravcov môžu líšiť. Napríklad MHD v Bratislave je pre držiteľov ZŤP karty bezplatné, stačí si vybaviť kartičku u dopravcu.


Koncesionárske poplatky za služby verejnosti

Ako držiteľ ZŤP /ŤZP ste od týchto poplatkov oslobodený. Stačí zájsť na poštu a požiadať o zrušenie.

Od koncesionárskych poplatkov je občan ZŤP oslobodený podľa zákona NR SR č.68/288 Z.z. o úhrade za služby verejnosti poskytované ST SR.

Žiadosť o zníženie koncesionárskych poplatkov vyplníte na stránke RTVS, budete potrebovať sken karty ŤZP a vaše rodné číslo.


Znížené poplatky za odvoz komunálneho dopadu

poplatok za komunalny odpadJe to individuálne, závisí to od schválenia zastupiteľstva toho ktorého mesta alebo obce. Nie je to povinné.

V Bratislave si Vám viac informácií poskytne oddelenie miestnych daní a poplatkov magistrátu HM SR Bratislavy na Blagoevovej 9, e-mail: zakazka@bratislava.sk.


Zľava na dani z nehnuteľnosti

Držitelia ZŤP preukazu majú zľavu na daň z nehnuteľnosti. Závisí od obce alebo mesta či vo svojom všeobecno-záväznom nariadení ustanoví zníženie dane pre držiteľov kariet ZŤP. Je to zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady – Zákon č. 582/2004 Z. z. Väčšinou sa zľava pohybuje na úrovni 50%.


Znížené odvody do zdravotnej poisťovne pre celiatikov

Ak ste zamestnancom a ste osoba so zdravotným postihnutím 41 % a viac, máte nárok na zníženie sadzby z 4% na 2%.

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba a zaplatiteľnom a ste osoba so zdravotným postihnutím 41 % a viac , máte nárok na zníženie sadzby zo 14% na 7%.

Stačí o tom upovedomiť Vášho ekonóma, ten to už za Vás vyrieši.


Prihlásenie vozidla do evidencie

Prihlásenie vozidla do evidencie – správny poplatok je odpustený alebo sa platí 1 EURo + poplatok za pridelenie ŠPZ (ušetríte tak cca 30 EUR).


Diaľničná známka pre držiteľa ZŤP/ŤZP

dialnicna znamka pre celiatikov zadarmo

Na diaľničnú známku zadarmo, má nárok zdravotne ťažko postihnutá osoba, v prípadne keď vozidlo prevádzkuje.

Registrácia vozidiel oslobodených od úhrady diaľničnej známky ( klik na odkaz nižšie)

https://www.eznamka.sk/selfcare/home/#text-Services4

Usmernenie pri podaní žiadosti o registráciu vozidla oslobodeného od úhrady dialničnej známky pre držiteľov PARKOVACIEHO PREUKAZU pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím ( klik na odkaz nižšie)

https://www.eznamka.sk/selfcare/content/sc/files/ziadost_o_oslobodenie_postup_tzp.pdf

Žiadosť (klik na odkaz nižšie)

Oslobodenie od úhrady – Žiadosť ŤZP


Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla

Povinné poistenie motorového vozidla sa dá získať so zľavou až 50% z ceny poistky, ak ste majiteľom auta a vlastníte preukaz ZŤP. Zľavu poskytuje poisťovňa Kooperatíva na základe doloženia fotokópie platného preukazu ZŤP alebo ZŤP – S. Je možné, že túto zľavu poskytujú aj iné poisťovne.

 


 

Všade tam, kam idete, vytiahnite preukaz a spýtajte sa, či poskytujú zľavu. Väčšinou uspejete.

 


Potraviny na predpis pre celiatikov

Jedna z nepochybných výhod pre celiatikov je poskytnutá predpisom bezlepkových potravín, ktoré Vám predpíše Váš gastroenterológ. Ide o bezlepkové pečivo, múky, cestoviny, sladké, slané, či dokonca polotovary ako parené buchty… Aj toto je príspevok pre celiatikov, ktorý je pomerne často využívaný.


Oslobodenie od správnych poplatkov

Aké sú ďalšie výhody pre celiatikov? Poplatok za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu, ak bol stratený alebo odcudzený a to i opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch.
Poplatok za vydanie stavebného povolenia na zmeny stavieb na bývanie.
Poplatok za vydanie rozhodnutia pre občana ZŤP, držiteľa preukazu ZŤP na vývoz alebo dovoz psa so špeciálnym výcvikom.
Zápis prvého a ďalšieho držiteľa motorového vozidla do evidencie aj s vykonaním úprav v dokladoch, vrátane vydania týchto dokladov, ak je držiteľom motorového vozidla osoba ťažko zdravotne postihnutá alebo ak ide o motorové vozidlo upravené na vedenie osobami s ťažkým zdravotným postihnutím.
Osoby, ktorým sa vykonáva zmena údajov o ťažkom zdravotnom postihnutí alebo obmedzení či pozastavení spôsobilosti na právne úkony sú oslobodené od poplatkov.


Príspevok pre celiatikov – Poisťovňa dôvera

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. ako jediná poisťovňa na trhu, nad rámec zákona vracia doplatky za lieky i dietetické potraviny na predpis a to od 01.04.2016. Deťom do 18 rokov a ich rodičom vrátia doplatky až do výšky 200 EUR/rok. Preplatenie doplatkov sa nevzťahuje na dietetické potraviny, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, ani doplatky za lieky a dietetické potraviny viazané na lekársky predpis, ktoré sú hradené v plnom rozsahu poistencom.

Bližšie info ako u uvedené výhody žiadať a bližšie podmienky si môžte pozrieť na stránke:

http://www.dovera.sk/o-nas/uradna-tabula/a1323/kriteria-na-preplatenie-doplatkov-poistenca-za-lieky-a-dieteticke-potraviny


Aký je príspevok na bezlepkovú diétu?

príspevok pre celiatikov

príspevok pre zťp

na co maju narok celiatici

Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie

 

Hodnotenie
[Total: 2 Average: 1.5]

4 myšlienky na “Príspevok pre celiatikov

 1. pisete: „Ako celiatik a držiteľ preukazu ZŤP/ŤZP máte nárok na … “
  ale nepisete (alebo som prehliadol) pri akej vaznosti celiakie je narok na ZTP …

  nedavno to diagnostikovali bratovy ale nikto z doktorov ZTP nespomenul, takze kedy ma celiatik narok na ZTP?

 2. Dobrý deň, mne diagnostikovali celiakiu ešte v októbri 2010, hneď som si požiadala ÚPSVaR v Trenčíne o kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie a aj zároveň preukaz ZŤP a nebolo mi vyhovené. Tak som sa odvolala dokonca na Ústredie ÚPSVaR a rovnako zamietli moju žiadosť. A čo je zarážajúce, že som dokonca na čiastočnom invalidnom dôchodku a nevlastním doteraz preukaz ZŤP. Takže nie každý, kto je invalid, má aj vystavený preukaz. Je to otrasné.

  1. Dobrý deň Marianna,
   prečo Vám nevyhoveli s kompenzáciou zvýšených výdavkov mi nie je jasné. Nemáte vyššie príjmy ako je zákonom stanovená hranica? Avšak skúste si požiadať aspoň o preukaz ZŤP aj to je aspoň čiastočná výhoda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *