Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Špecifická sacharidová diéta – SCD

SCD

Slovo “diéta” sa najčastejšie spája s redukčnými diétami, ktorých cieľom je zbaviť sa nadváhy a dosiahnuť vysnívanú postavu. Nie vždy je však tento účinok hlavným cieľom zmeny stravovacích návykov. Dobrým príkladom je špecifická sacharidová diéta (Specific Carbohydrate Diet – SCD), ktorú praktizujú najmä ľudia s celiakiou, ulceróznou kolitídou a inými ochoreniami súvisiacimi s nepravidelnou činnosťou čriev. Cieľom nie je schudnúť, ale zlepšiť zdravotný stav pacienta.

Čo je SCD?

Špecifická sacharidová diéta (SCD) je prísna diéta bez obilnín, laktózy a sacharózy určená pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva a inými ochoreniami tráviaceho traktu.

Prvýkrát tento pojem využil doktor Sidney Valentine Haas, ktorý ho v roku 1951 opísal vo svojej knihe The Treatment of Gluten Disease.

Základom tejto diéty je podľa Dr. Haasa fakt, že sacharidy ako formy cukru podporujú a živia rast baktérií a kvasiniek v črevách, čo spôsobuje nerovnováhu a nakoniec ich prerastanie. Špeciálna sacharidová diéta obmedzuje sacharidy dostupné pre črevné baktérie a kvasinky, aby sa upravilo premnoženie baktérií a s tým spojená produkcia hlienu a toxínov.

Špecifická sacharidová diéta spočíva vo výbere špecifických potravín a špecifických sacharidov. Odporúča sa ľuďom s črevnými poruchami, pri ktorých sa trávia a fermentujú len niektoré sacharidy.

Výberom špecifických zdrojov tejto zložky v strave môžu pacienti týmto spôsobom vyvolať alebo naopak kompenzovať nepriaznivé príznaky spojené s konkrétnymi ochoreniami (napr. hnačka alebo atrofia črevných klkov pri celiakii).

Ako sa stravovať počas SCD?

V rámci takejto diéty sa treba vyhýbať zloženým (komplexným) sacharidom a potravinám bohatým na vlákninu, ktoré zostávajú v tráviacom trakte dlhý čas. Preto sa musíte vzdať chleba, obilnín, vločiek, kaší, cestovín, ktoré sú vyrobené z akéhokoľvek druhu obilia. Okrem toho by sa nemali konzumovať žiadne potraviny obsahujúce lepok – pšenica, raž, jačmeň, ovos alebo laktózu – mlieko a niektoré mliečne výrobky.

Odporúča sa konzumovať ovocie a zeleninu s nízkym obsahom škrobu, ktoré by sa mali čo najviac približovať ich prirodzenému stavu. Ovocie sa však môže aj sušiť alebo konzervovať vo vlastnej šťave. Prípustné sú aj niektoré ovocné šťavy, ako napríklad jablkový džús a čerstvo vylisovaný pomarančový džús. Väčšina orechov je prijateľná, avšak nie semená.

Pôstne zdroje bielkovín vrátane mäsa, rýb a vajec sú z hľadiska SCD povolené, pokiaľ nie sú spracované. Niektoré mliečne výrobky získané z mlieka sú vylúčené, s výnimkou niekoľkých druhov povolených syrov. Zakázané sú aj mnohé cukry a umelé sladidlá.

Ako začať so SCD?

Pred začatím špecifickej sacharidovej diéty by ste sa mali určite poradiť so svojím lekárom. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste si viedli potravinový denník na sledovanie potravín a nápojov, ktoré konzumujete. Denník môžete používať aj na sledovanie príznakov a zlepšení.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]