Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Ako si užiť Sardíniu aj s bezlepkovou diétou?

Sardínia je krásny ostrov, ktorý si Vás určite podmaní nádhernými výhľadmi, plážami a západmi slnka.

Dostať sa sem nie je ťažké, priami spoj z Bratislavy Vás dopraví do jedného z najväčších miest ostrova – Alghera.

Vyprahnutú kamenistú krajinu sme za 5 dní našej návštevy precestovali najviac, ako sa len dá. Všetko sme si síce pozrieť nestihli, no videli sme krásnu prírodu, pláže aj mestá.

No a v neposlednom rade, sme ochutnali skoro všetko, čo sa dalo. O tom má byť aj tento blog. Už teraz Vám však môžem povedať, že s bezlepkovými potravinami  a reštauráciami na Sardínii problém nie je. Stačí ich nájsť a trafiť ich otváracie hodiny, ktoré sa pre ich poobedňajšiu siestu od tých našich líšia.

A teraz konečne k veci! Na mape nižšie môžete vidieť, že Google nám pomohol so základnou orientáciou na ostrove. Vyhodil nám tu niekoľko reštaurácií, obchodov, ale aj pekární a cukrární.

My sme prilietali do mesta Alghero (kde priletí asi väčšina Slovákov) a rovno odtiaľ sme sa 3 hodinovou jazdou presúvali na východné pobrežie do malého mesta Baunei.

Kúsok pred príjazdom do cieľa sme sa zastavili v špecializovaných bezlepkových potravinách Celiasì v meste Tortolì. Obchod nás veľmi neprekvapil. Tak ako sme na Taliansko zvyknutí, našli sme v ňom obrovské množstvo potravín bez lepku, laktózy, kravskej bielkoviny, sóje, vajec

Nakúpili sme si pečivo, cestoviny, tortelíny, sladkosti, aj nejaké slané pod zub. Musím sa priznať, že s týmto nákupom by sme si vystačili na celý týždeň, no my sme chceli nejaké zaujímavé úlovky priniesť aj domov, takže s návštevou bezlepkových potravín sme ešte neskončili.

Ďalšou dôležitou zástavkou na západnom pobreží pre nás bola bezlepková pekáreň Free Gustoso. Tú sme navštívili tesne po jej otvorení, no už vtedy mala napečené množstvo pečiva (bagety, chleby), sladkého pečiva z lístkového cesta ale aj iných koláčikov.

Klasické potraviny a bezlepkový sortiment

Na Sardínii nie je na môj vkus veľa veľkých obchodov s potravinami (okrem veľkých miest). V každom sme si však niečo našli aj pre nás.

Obchod – MD

V obchodnom reťazci MD sme našli predovšetkým pečivo, rôzne druhy cestovín a bezlepkové pivo.

Obchod – Coop

Bezlepkové pečivo, sladkosti, slané, pivo.

Obchod – Eurospar

Najväčší výber zo všetkých obchodov. Našli sme tu naozaj všetko od pečiva, cez široký výber bezlepkových cestovín, sladkosti, slané… Toľko rôznych výrobcov, o ktorých ste ešte isto ani nepočuli.

výber bezlepkových potravín Sardínia obchod

Reštaurácie

Počas našej návštevy sa nám ani raz nestalo, že by sme mali problém sa bezlepkovo najesť. V každej reštaurácii nám urobili minimálne bezlepkové cestoviny. Bezlepkovú pizzu mali v ponuke vo väčšine reštaurácií, no a samozrejme sme v jedálnom lístku našli aj množstvo iných prirodzene bezlepkových jedál.

Koláče a zákusky v tejto destinácií veľmi populárne neboli. Ak sme teda dostali chuť na sladkú bodku, skočili sme na zmrzlinu. Skoro všade sme dostali aj vegánsku a k tomu bezlepkový kornútok.

bezlepková reštaurácia Sardínia

Zhrnutie

Dovolenku sme si napriek bezlepkovej a bezlaktózovej diéte poriadne užili. Samozrejmosťou vo Vašom batohu by mal byť chlieb, bezlepkové slané tyčinky, bezlepkové chipsy, či iné drobnosti, ktoré Vám môžu pomôcť. Ak si však vopred pozriete obchody, kde si môžete potraviny kúpiť problém by ste nemali mať. Ako som už spomínal, spokojní budete taktiež v skoro každej reštaurácii.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]