Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Neliečená celiakia

Neliečená celiakia

Neliečená celiakia môže predstavovať problém – rovnako ako to je s každou chorobou, ktorú potláčame a neriešime jej pôvod. Celiakia je veľmi nepríjemným ochorením, predovšetkým preto, že ovplyvňuje tráviaci trakt. Bez správneho trávenia nevieme správne fungovať a rovnako nám neriešenie týchto problémov môže spôsobiť omnoho serióznejšie a vážnejšie ochorenia. Kam až môže zájsť neliečená celiakia a ako ju vlastne liečiť?

Test na celiakiu

Ak sa chcete uistiť tým, že naozaj trpíte celiakiou, mali by ste navštíviť odborníka. Nejde o klasického všeobecného lekára, ale konkrétne o gastroenterológa, ktorý dokáže diagnostikovať toto ochorenie na základe vyšetrenia. Test na celiakiu môže urobiť aj všeobecný lekár, odobratím vzorky krvi a jeho zaslaním do laboratória. Rovnako je možné si urobiť test aj doma. Ak chcete získať viac informácií, prejdite na článok Test celiakia. Potvrdenie o celiakii však dostanete až pozitívnym gastroenterologickým vyšetrením.

celiakia

Latentná celiakia

Latentná celiakia je často sa vyskytujúcim fenoménom, no veľa ľudí o tejto zdravotnej komplikácii netuší. Slovo latentný naznačuje, že ide o stav, kedy máte genetickú predispozíciu na vyvinutie celiakie, no pritom nemáte žiadne príznaky celiakie. V skratke to znamená, že niektorí vaši príbuzní majú celiakiu a vy ste geneticky zdedili túto predispozíciu. Práve preto, že je veľa pacientov, ktorí trpia latentnou celiakiou, odhaduje sa, že celkové množstvo ľudí s týmto autoimunitným ochorením je omnoho väčšie ako uvádzané čísla.

Celiakia liečba

Liečbu celiakie by ste mali zahájiť po tom, ako vám bola diagnostikovaná. V tom prípade vám lekár poradí ako dodržiavať bezlepkovú diétu a čomu sa vyvarovať. Rovnako majú pacienti, ktorí majú diagnostikovanú celiakiu právo aj na bezlepkové potraviny na predpis. V skratke ide o základné potraviny, ktoré máte vo výhodnejšej cene, pretože ide o dietetické potraviny. Ich zoznam sa pravidelne aktualizuje, avšak mení sa len minimálne.

Neliečená celiakia

Neliečená celiakia môže priamo viesť k niektorým závažnejším ochoreniam autoimunitného alebo iného charakteru. Medzi najčastejšie dlhodobé zdravotné problémy sprevádzajúce neliečenú celiakiu patria:

trávenie
  • anémia z nedostatku železa
  • osteoporóza
  • neplodnosť/potrat
  • neznášanlivosť laktózy
  • nedostatok vitamínov a minerálov
  • poruchy centrálneho a periférneho nervového systému
  • tvorba zhubných nádorov
  • porucha žlčníka
  • neurologické prejavy
  • migrény

Lepok a bolesť hlavy

Množstvo celiatikov sa sťažuje na bolesti hlavy. Podľa štúdií sú bolesti hlavy omnoho častejšie pri pacientoch trpiacich celiakiou (v prípade neliečenej celiakie môžu prechádzať až do nesmierne bolestivých a dlho trvajúcich migrén). Pozitívom však je, že podľa štúdie až 75% pacientov potvrdilo že s dodržiavaním bezlepkovej diéty ich bolesti hlavy skončili. U detí bolesti hlavy dokonca klesli až o 71%.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]