Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Crohnova choroba

crohnova choroba

Crohnova choroba z latinského slova Morbus Crohn, enteritis regionalis alebo ileitis terminalis je granulomatózna enteritída neznámej príčiny jednou z predpokladaných dôvodov je infekcia Mycobacterium avium paratuberculosis. Je to nešpecifický chronický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje poslednú časť tenkého čreva, pred prechodom do hrubého čreva.

Prakticky môže zasahovať celú tráviacu sústavu, od ústnej dutiny až po konečník, ale najčastejšie sa vyskytuje v poslednom úseku tenkého čreva a najviac v hrubom čreve. Zápalovo postihnuté časti sú medzi sebou oddelené zdravými úsekmi čreva. Crohnova choroba je stav, ktorý spôsobuje zápal (opuch a bolesť, ako aj vytváranie rôznych vredov) v stene tráviacej sústavy.

Všeobecne platí, že ak sa ochorenie prejaví v mladšom veku, jeho diagnóza je vážnejšia, priebeh môže byť sprevádzaný nepríjemnými komplikáciami a liečebné postupy nemusia dokonale spĺňať očakávania.

Vo veľkom percentuálnom zastúpení sa objavuje aj v okruhu mladých dospelých 20-25 rokov, na druhom „mieste“ sú ľudia nad 65 rokov, ktorí trpia touto chorobou, medzi chorými sa nachádza početné množstvo detí a detí v pubertálnom veku. Crohnova choroba sa vyskytuje takmer iba vo vyspelých krajinách, v rozvojových krajinách je takmer neznáma, preto ju možno považovať za civilizačnú chorobu. Výskyt Crohnovej choroby sa za posledných 20 rokov celosvetovo dramaticky zvýšil. Na Slovensku sa počet chorých odhaduje na sedem – až osemtisíc.

Crohnova choroba dostala svoje meno od Burrila Bernarda Crohna, amerického interného lekára v New Yorku, ktorý v roku 1932 prvýkrát definoval túto chorobu.

Príznaky Crohnovej choroby

Čo sa týka príznakov a prejavov ochorenia navonok, typické prejavy sú spojené najmä s tráviacimi problémami. Medzi typické príznaky Crohnovej choroby patria:

  • bolesti brucha,
  • kŕče,
  • časté hnačky,
  • vracanie,
  • zvýšená teplota,
  • nechcené chudnutie
  • a často aj strata hmotnosti.

Okrem problémov tráviaceho charakteru sú prítomné prejavy a príznaky tohto zápalového ochorenia aj v iných častiach tela. Napríklad typické sú mierne zvýšená teplota, bolesti kĺbov, vyskytnúť sa môžu aj kožné problémy, napríklad vyrážky, niekedy dochádza dokonca k zápalom spojoviek, či dúhovky. Veľakrát s ochorením súvisí aj problém s obličkovými a žlčníkových cestami a vznikom kameňov. Vzhľadom na zápalový charakter sú viaceré iné príznaky, napríklad teplota, prirodzené.


Príčiny Crohnovej choroby

Tak, ako nie sú vždy jednoznačné príznaky Crohnovej choroby, tak nie sú vyjasnené ani presné príčiny jej vzniku.
Vo väčšine prípadov ide o výsledok nerovnováhy prozápalových a protizápalových mediátorov, pričom veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia. Crohnova choroba nie je nákazlivá, nie je psychického pôvodu, teda nie je spôsobená stresom alebo depresiou. Napriek tomu, že príčinami choroby nie je strava s nadbytkom rafinovaných cukrov či nerozpustnou vlákninou, fajčenie a antibiotiká však môžu priebeh choroby značne zkomplikovať.


Prejavy Crohnovej choroby

Choroba sa vo všeobecnosti prejavuje troma spôsobmi:

  • ZÁPAL ČREVA
  • ZÚŽENIE ČREVA
  • FISTULY

Kedy bola objavená Crohnova choroba?

Choroba je pomenovaná po Dr. Burrillovi B. Crohnovi, ktorý spolu s kolegami Oppenheimerom a Ginzburgom uverejnil v roku 1932 významný článok, v ktorom opisuje znaky toho, čo sa dnes nazýva Crohnova choroba. Crohnova choroba a s ňou súvisiaca ulcerózna kolitída sú dve hlavné skupiny chorôb, ktoré patria do širšej skupiny ochorení nazývanej zápalové ochorenia čriev. Aj Crohnova choroba, aj ulcerózna kolitída spôsobujú hnačky (niekedy krvavé) a bolesti brucha. Príznaky oboch týchto chorôb sú tak podobné, že lekári majú niekedy problém stanoviť definitívnu diagnózu. V skutočnosti asi v 10% prípadov sa nedá určiť, či ide o Crohnovu chorobu alebo o ulceróznu kolitídu.


Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, aký je rozdiel?

Zatiaľ čo ulcerózna kolitída postihuje vnútornú výstelku hrubého čreva alebo konečníka, Crohnova choroba sa môže objaviť aj v iných častiach tráviaceho systému, vrátane tenkého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva.


Diagnostika a test

Pri diagnostike treba vylúčiť iné ochorenia čriev, ktoré sa môžu prejavovať veľmi podobnými symptómami ako Crohnova choroba.
V prvom kroku lekárovi pomôžu príznaky pacienta a rodinná anamnéza. Základným vyšetrením je kolonoskopia, prípadne RTG, pri ktorom je možné zhodnotiť rozsah a oblasť poškodenia.
Veľakrát ochorenie začína podobne ako zápal slepého čreva a tak je diagnostika v úvodnom štádiu ochorenia do určitej miery nejednoznačná. Choroby sa odlíšia až časom.


Čo môžete a čo nie? Strava a diéta

Diéta pre crohnovu chorobu neexistuje.
Vhodnou voľbou sú probiotiká, ktoré črevám dávajú baktérie mliečneho kvasenia a nahradzujú tie zlé. Dôležité je, aby sa pacienti stravovali racionálne a pravidelne a neprejedali sa. V následnej tabuľke je zobrazenie odporúčáných potravín.

NázovVhodnosť
Mladé nemastné mäso bravčové, hovädzie, teľacie, hydinovéÁno
Tučné mäso, kaviár, údené mäso, sardinky, masť, oškvarkyNie
Strúhaná mrkva, dusený špenát, rajčiny bez šupky, zelenina do polievokÁno
Zemiaky, ryžaÁno
Melón, potraviny s obsahom lepkuLen obmedzene
SoľLen obmedzene
Klobásy, salámy trvanlivé, konzervy, zabíjačkové jaterniceNie
RybyNie
Čokoláda, sladkosti, mliečne výroby, tabak, kofeínNie

Zdroj:

www.vyzivovy-doplnok.sk/crohnova-choroba/

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]