Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Je pšeničný škrob bezlepkový?

ČO OBSAHUJE LEPOK? OBILNINY A POTRAVINY, NA KTORÉ SA VŠETCI PÝTAJÚ

Pšeničný škrob je vyrobený z pšeničných zŕn, ktoré obsahujú lepok. Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch obilnín, ako je pšenica, raž, špalda a ovos.

Je pšeničný škrob bezlepkový?

Pšeničný škrob nie je prirodzene bezlepkový.

Pomocou techniky odstreďovania môžeme pšeničný škrob zbaviť lepku. Takýto „deproteinovaný pšeničný škrob“ sa využíva aj pri výrobe bezlepkových potravín.

Za bezlepkovú potravinu sa považuje potravina s maximálnym obsahom lepku 20 ppm (20 mg/100 g). Potraviny s obsahom 21 – 100 ppm musia mať označenie „mierny obsah lepku“ alebo „s nízkym obsahom lepku“.

Ako sa dá vyrobiť bezlepkový pšeničný škrob?

Existuje spôsob, ktorými dosiahneme, aby bol pšeničný škrob bezlepkový. Lepok sa odstraňuje premývaním pšeničného škrobu a odstredením lepku, ktorý je rozpustný vo vode.

Lepok zbavený lepku nazývame aj deproteinovaný pšeničný škrob.

Ako rozoznám bezlepkový pšeničný škrob?

Na obale bezlepkového výrobku bude označenie „bezlepkový/deproteinovaný pšeničný škrob“, prípadne iba „pšeničný škrob“ alebo “modifikovaný škrob” – ide o bezlepkový výrobok.

V prípade, že produkt nie je označený ako bezlepkový a obsahuje “pšeničný škrob”, vyhnite sa mu.

Aj bezlepkový pšeničný škrob musí byť uvedený v zozname ingrediencií produktu a zvýraznený ako alergén.

Ľudia alergickí na pšenicu by sa mali vyhýbať výrobkom, ktoré obsahujú bezlepkový pšeničný škrob, pretože spúšťačom alergie je pšeničný proteín, a nie bielkovinová zložka obilia „lepok“.

Bezlepkové alternatívy pšeničného škrobu

Existuje tiež niekoľko bezlepkových alternatív pšeničného škrobu, ako napríklad ryžový, kukuričný alebo zemiakový škrob. Tieto alternatívy môžu byť vhodným riešením pre ľudí s celiakiou alebo inou formou lepkovnej intolerancie.

Dôležitosť sledovania zloženia potravín

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď je pšeničný škrob spracovaný tak, aby bol bezlepkový, stále môže obsahovať stopy lepku. Preto by mali ľudia s lepkovou intoleranciou dôsledne sledovať zloženie potravín, ktoré konzumujú, a prečítať si štítky na potravinách, aby sa uistili, že neobsahujú lepok.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]