Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Brezový cukor – náhrada kryštálového cukru

Brezový cukor- náhrada kryštálového cukru
Brezový cukor- náhrada kryštálového cukru

Brezový cukor inak nazývaný aj xylitol je druhom prírodného cukru. V súčasnosti sa teší veľkej popularite najmä v rámci alternatívnych sladidiel. Aj preto sa o ňom môžete dočítať na internete množstvo informácií. Vzhľadom a rovnako aj chuťou je veľmi podobný normálnemu kryštálovému cukru, avšak existuje niekoľko zásadných rozdielov. Rozdiel je najmä vo vplyve na ľudský organizmus.

Konzumácia brezového cukru nemá za následok zničené zuby. Veľmi pozitívne je tiež, že na jeho spracovanie organizmus nepotrebuje inzulín. Brezový cukor zároveň urýchľuje trávenie a napomáha vylučovaniu. Jeho účinky sú vhodné pre dospelých, deti, tehotné ženy, či diabetikov. Je veľmi vhodný aj pri redukčných diétach, keďže nespomaľuje metabolizmus, no naopak sa stará o zrýchlenie tráviaceho systému. Napriek tomu, že vyzerá ako normálny cukor, je oveľa zdravší a šetrnejší k nášmu zdraviu.

cukor

Brezový cukor sa získava z brezy. Cukor je súčasťou kôry a dužiny brezy a oproti obyčajnému kryštálovému cukru má aj odlišnú stavbu. Napriek tomu, že existencia je známa už viac ako 115 rokov, až omnoho neskôr sa prišlo na jeho mnohopočetné pozitívne účinky nielen pri redukcii hmotnosti, ale aj ako zdravšia varianta klasického kryštálového cukru. Prvýkrát sa brezový cukor začal priemyselne vyrábať vo Fínsku.

Okrem už spomenutých účinkov má aj antibakteriálne a preventívne účinky pri tvorbe zubného kazu. Chemické označenie brezového cukru je xylitol. Pri zdravom životnom štýle je veľmi dôležité udržiavať optimálnu kyslosť organizmu. Tento aspekt výrazne ovplyvňuje aj brezový cukor. Je mierne zásaditý, čím alkalizuje organizmus a pozitívne ovplyvňuje funkciu tráviaceho traktu.

Fakty o brezovom cukre

breza
  • Vlastnosťami je veľmi podobný kryštálovému cukru.
  • Patrí medzi takzvané alkoholové cukry.
  • menej kalórií ako kryštálový cukor.
  • Neobsahuje fruktózu.

Je xylitol zázračné sladidlo ?

V súčasnosti máme na výber veľké množstvo sladidiel. Pri každom z týchto sladidiel však treba brať do úvahy, má nejaké kalórie. Zväčša bývajú omnoho nižšie ako pri obyčajnom kryštálovom cukre, ale stále tam sú. Brezový cukor je rafinovaným cukrom, ktorý neobsahuje žiadne vitamíny ani minerály. Medzi vedľajšie účinky však môže patriť aj nafukovanie, či hnačky. Je toxický pre zvieratá.

Avšak napriek tomu je omnoho zdravší ako kryštálový cukor. Okrem toho, že má menej kalórií aj jeho vplyv na náš organizmus je omnoho pozitívnejší. V súčasnosti ešte stále prebiehajú výskumy jeho účinkov na naše telo a preto je možné, že oplýva aj mnohými ďalšími vplyvmi na náš organizmus. Jeho používanie teda určite nie je zlé, no mali by sa mi vyhnúť ľudia trpiaci syndrómom dráždivého čreva, či ľudia na FODMAP diéte.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]