Jablčný ocot: všestranné účinky pre telo a domácnosť

jablcny_ocot

Jedna z mnohých potravín, ktoré môžeme kľudne zaradiť do kategórie „všeliekov“. Jablčný ocot je rozhodne najznámejším z octov práve vďaka jeho proespešným účinkom pre zdravie. Medzi ne patrí napríklad znižovanie obsahu cholesterolu, pomoc pri chudnutí či znižovanie hladiny cukru v krvi. Začiatky jeho používania ako „domáceho“ lieku siahajú dávno do histórie a svoje využitie v kuchyni nachádza dodnes.


Pomáha pri chudnutí
chudnutie_vaha

Konzumácia jablčného octu resp. jeho pridávanie do jedál vás dokáže zasýtiť na dlhšiu dobu. Odporúčame pridávať ho do rôznych džúsov a šalátov. Pre svoju špecifickú octovú chuť môže byť ťažké ho piť len tak, preto ho pite zriedený s vodou. Na to aby sa nám podarilo zhodiť prebytočné kilá nestačí len konzumovať jablčný ocot – nutná je celková úprava stravy a životného štýlu. Jablčný ocot vám však pri chudnutí dokáže pomôcť.


Znižuje cholesterol

A zlepšuje zdravie nášho srdca. Niekoľko štúdií preukázalo pozitívne účinky konzumácie jablčného octu na znižovanie cholesterolu a rizika chorôb srdca. Väčšina štúdií, ktoré tieto pozitívne účinky preukázali, však boli testované len na zvieratách. Štúdia na ľuďoch ukázali zjavné prepojenie medzi nižším rizikom srdcových chorôb a zaradením jablčného octu do nášho jedálnička.


Pomáha pri bolesti hrdla a upchatom nose

Vďaka jeho antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostniam je jablčný ocot skvelý v boji proti nádche, bolesti v hrdle a upchatému nosu. Pri dráždivom pocite v hrdle sa odporúča pravidelné kloktanie zriedeného octu s vodou a ide o skvelý spôsob, ako môžete ušetriť na chemických prípravkoch z lekárne.


Jablčný ocot pre čistejšiu a vitálnejšiu pleť

Okrem mnohých iných vecí sa jablčný ocot môže používať na čistenie pleti na tvári od akné. Po nanesení jeho zriedenej formy na tvár, napríklad pomocou bavlnenej vaty, dokáže vyrovnávať hladinu pH a zbavuje pleť mikróbov. Prekvapivo sa využíva aj v prípade, že sa potrebujeme zbaviť lupín – znova by sme mali na pokožku hlavy aplikovať zriedený ocot s vodou najlepšie formou pomocou spreju.


Dodáva telu energiu

jablcny_ocot2

Z rýchleho života povinností sme často vystresovaní a cítime sa pod tlakom. Aj v takýchto chvíľach sa odporúča siahnúť po dávke jablčného octu – znova riedime vodou. Vďaka svojmu bohatému obsahu enzýmov a aminokyselín dodá nášmu telu vitalitu a pomáha tak predchádzať únave.


Neutralizuje zápachy

Vďaka svojmu zloženiu je jablčný ocot tiež účinným v potláčaní zápachu. Niektorí ľudia ho používajú v prípade zápachu v domácnosti, iní zase ako deodorant alebo pri zápachu nôh. V oboch prípadoch sa zápach stratí a môžete byť pokojní. Nebojte sa, že budete voniať po octe.


Ďalšie účinky

Jablčný ocot má nespočetné množstvo využití či už ide o gastronómiu, hygienu alebo potláčanie bolesti svalov a žalúdka. Pôsobí proti nadúvaniu, tráviacim ťažkostiam a žalúdočným problémom, najmä v kombinácií s medom. Zmierňuje spálenie pokožky od slnka, štipnutie od komára a octové obaly sa prikladajú na rany, opuchy a bolestivé miesta na tele. Kloktanie roztoku jablčnéh octu zbaví ústnu dutinu zápachu, baktérií a pomáha pri udržaní zdravých zubov.


Správne dávkovanie

Vo všeobecnosti platí, že ani s konzumáciou tohto lieku to netreba preháňať. Najviac sa odporúča konzumácia 1 až 2 polievkových lyžíc. Väčšie množstvo môže byť totiž pre telo viac škodlivé ako prospešné kvôli vysokej koncetrácií kyseliny a rýchlo sa dostavia nežiadúce účinky ako tráviace ťažkosti, nevoľnosť či dokonca poranenie sliznice. Je preto dôležité, aby sme odporúčané dávkovanie neprekračovali a aby sme jablčný ocot dostatočne riedili s vodou.

[]