Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia (HIT) sa vo všeobecnosti prejavuje zdravotnými ťažkosťami. Histamínová intolerancia však nie je intolerancia na určitú potravinu, či zložku stravy. Histamín je priamou súčasťou nášho tela a podieľa sa na viacerých významných procesoch v našom tele. Predovšetkým ide o aktiváciu nervového systému, či podnietenie tvorby žalúdočnej kyseliny. Veľmi dôležitou zložkou nášho organizmu je aj DAO- enzým diamínoxidáza, ktorý v tenkom čreve slúži na rozkladanie histamínu.

Čo je histamínová intolerancia?

Keď teda niekto má histamínovú intoleranciu, v praxi to neznamená, že má alergiu na vlastné zložky svojho organizmu alebo má nesprávny pomer histamínu a DAO. To spôsobuje množstvo zdravotných ťažkostí, avšak nie je to pravá alergia. DAO enzým a jeho aktivácia je v organizme geneticky podmienená. V mladosti je zväčša tohto enzýmu dostatok, avšak vekom môže ubúdať. Častejšie postihuje tento pokles ženy.

chorý

Histamínová intolerancia príznaky

Príznakov histamínovej intolerancie je mnoho. Ide predovšetkým o poruchy správneho fungovania organizmu, ktoré sa prejavujú rôznymi spôsobmi. Ak máte teda podobné prejavy ako v nasledujúcom zozname a netrpíte žiadnou potravinovou intoleranciou, pravdepodobne trpíte práve touto neznášanlivosťou. Môže sa u každého pacienta prejavovať rôznou intenzitou a taktiež sa nemusia prejavovať všetky príznaky.

Medzi viditeľné príznaky patria najmä tie, ktoré sa objavujú priamo na koži. Ide najmä o rôzne formy podráždenia kože, ktoré môžu byť spojené aj s nepríjemným svrbením. Taktiež medzi príznaky patrí aj začervenanie, či opuchy. Takéto prejavy sú však často spájané aj s inými ochoreniami a preto nie je jednoznačné, či ide práve o tento druh intolerancie.

Každá intolerancia sa tiež prejavuje najmä v tráviacom trakte. Problémy pri trávení sú veľmi nepríjemné a v súvislosti s histamínovou intoleranciou sa stretávame najmä s hnačkou, nafukovaním, kŕčmi, bolesťami brucha, napínaním a zvracaním. Okrem tráviaceho traktu sa príznaky prejavujú aj v dýchacích cestách formou opuchu pier, nosnej sliznice, ťažkosti s dýchaním. Často je to spojené s výtokom z nosa.

Okrem týchto prejavov však môžete spozorovať aj iné chronické príznaky ako napríklad chronická únava, bolestivá menštruácia, nervozita, poruchy vedomia, spánku, či iné alergii podobné ťažkosti. Celé spektrum týchto príznakov sa na každom organizme môže prejaviť individuálne. Všeobecne však tieto prejavy ohrozujú správne fungovanie organizmu a preto je dôležité ich promptne riešiť.

Histamínová intolerancia potraviny

Pokiaľ ste zistili, že trpíte histamínovou intoleranciu, znamená to pre vás predovšetkým, že musíte upraviť svoj jedálniček. Aj keď nejde o potravinovú intoleranciu, je veľmi dôležité upraviť svoj jedálniček a nastaviť si určitý striktný režim, aby ste vedeli zlepšiť svoj zdravotný stav. Akým potravinám by ste sa teda mali vyhnúť a ktoré naopak sú na konzumáciu vhodné?

Medzi známe “spúšťače” histamínovej intolerancie patria predovšetkým alkoholické nápoje, väčšina mliečnych výrobkov, vrátane syrov, ryby (konzervované), údeniny, niektoré druhy ovocia a zeleniny, pizza, čokoláda, či sója. Z tohto zoznamu sa môže zdať, že takmer všetky potraviny sú pre vás nedostupné, avšak z každej kategórie existujú presné zoznamy na vhodné a nevhodné potraviny.

Naopak medzi vhodné potraviny do vašej histamínovej diéty patria napríklad zemiaky, ryža, cestoviny. Vhodné sú však aj niektoré druhy ovocia a zeleniny ako napríklad jablká, hrušky, banány, či karfiol, brokolica a uhorka. Do svojho jedálnička tiež môžete zaradiť čerstvé vajcia, čerstvé mäso a ryby, tuky a oleje. Vo všeobecnosti teda ide o zdravý jedálniček s množstvom chutných alternatív.

Histamínová intolerancia a alkohol

alkohol

Ako sme už v predchádzajúcich riadkoch spomenuli, alkohol nie je veľmi pre ľudí trpiacich intoleranciou na histamín správnou voľbou. Pokiaľ ale nechcete alkoholické nápoje úplne obmedzovať, sú aj nápoje, ktoré sú pre vás vhodnejšie. Alkohol, ktorý si môžete dopriať je napríklad čistá vodka, gin, biely rum, ale pozor v malom množstve. Naopak medzi nápoje, ktoré môžu fungovať ako “spúšťače” patria červené víno, sekt a kvasinkové pivo.

Histamínová intolerancia u detí

U detí prichádza často histamínová intolerancia spolu s migrénou. Priebeh samotnej intolerancie na histamín je rovnaký ako aj u dospelých. Omnoho náročnejšie je však práve nastavenie správnej diéty. Deti sa totiž nachádzajú vo fáze života kedy musia mať plnohodnotne výživné jedlo, no na druhej strane sa zaujímajú práve o nezdravé jedlá.

Histamínová intolerancia zoznam potravín – povolené potraviny

Pre väčší prehľad o potravinách, ktoré môžu byť plnohodnotnou súčasťou vášho jedálnička vám prinášame nasledujúci zoznam. Tieto potraviny môžete konzumovať a nebudú vám spôsobovať žiadne zdravotné ťažkosti:

histamínová intolerancia
  • zemiaky, ryža, cereálie, cestoviny
  • hlávkový šalát, karfiol, brokolica, uhorka, reďkovka, mrkva, cesnak, huby, cuketa
  • jablká, hrušky, žltý a červený melón, banány, figy, hrozno, mango
  • mlieko, smotana, čerstvý syr
  • čerstvé mäso, hydina, ryby, vajcia
  • čisté maslo, čistý rastlinný olej, bravčová masť

Ostatné druhy zeleniny a ovocia si môžete dávkovať podľa individuálnej znášanlivosti. Niektoré môžu vášmu telu vyvolať tráviace ťažkosti, iné môžete tráviť bezproblémovo.

Histamínová intolerancia hodnoty/lieky

Čo sa týka liečby histamínovej intolerancie, hlavným liečebným postupom je histamínová diéta. Tá pozostáva z vyhýbaniu sa “spúšťačov” a taktiež v zaradení produktov zo zoznamu priaznivých potravín. Vďaka dodržiavaniu takejto stravy viete zamedziť zdravotným ťažkostiam spôsobeným s týmto ochorením.

Dôležité je tiež spomenúť, že pred nastavením liečby, či diéty by ste určite mali podstúpiť diagnostiku. Diagnostika tejto intolerancie nie je jednoduchá a robí sa viacero testov. Práve preto je dôležité, aby bola komplexná a aby ju robil kvalifikovaný alergológ. Čo sa týka hodnôt, hladina nad 10 U/ml (80 HDU) predstavuje normálne hodnoty. Ak sa pohybuje v rozmedzí 10 U/ml – 3 U/ml (80 HDU – 40 HDU), jej vznik je pravdepodobný, ak je nižšia ako 3 U/ml (40 HDU), HIT je vysoko pravdepodobná.

Čo sa týka liečby je veľmi dôležité spomenúť aj to, že by ste mali vylúčiť určité lieky. Je to spôsobené tým, že niektoré chemické látky obsahujú aj súčasti, ktoré priamo blokujú aktivitu DAO. Tiež je veľmi dobré do svojho jedálnička zaradiť aj niektoré doplnky výživy. O všetkých produktoch, ktoré do svojho jedálnička zaradíte však určite komunikujte so svojím lekárom.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]