Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Aký tehotenský test vybrať a ako zistím či som tehotná?

tehotenský test

AKO TO FUNGUJE?

Akonáhle sa oplodnené vajíčko zahniezdi vo výstelke maternice, začína do krvného obehu tela ženy uvoľňovať rôzne chemické látky a hormóny. Tieto látky zabraňujú nástupu menštruácie a súčasne jasne signalizujú zmenu v tele – tehotenstvo.
V prvom rade ide o ľudský choriový gonadotropim, ktoý sa označuje hCG.
Všetky tehotenské testy na trhu sa zakladajú na zisťovaní prítomnosti tohto hormónu v ženskom tele. Akonáhle ho test zachytí, ukážu sa dve čiarky znamenajúce že žena je tehotná. Ak ho nezachytí, ukáže len jednu čiarku s negatívnym výsledkom.


KEDY TEHOTENSKÝ TEST POUŽIŤ?

Tu sa otvára zložitá problematika. Napriek tomu, že každý tehotenský test má v návode uvedený deň, kedy je možné ho využiť, (väčšinou sa uvádza X dní po oplodnení alebo X dní po vynechaní menštruácie), otázkou sa stáva kedy k oplodneniu naozaj došlo.
Môže sa stať, že k oplodneniu príde presne v deň styku. To však ani z ďaleka nie je pravidlom. No a samozrejme treba rátať s tým, že k uhniezdeniu vajíčka v sliznici maternice môže prísť až o niekoľko dní (v priemere do 7 až 14) po pohlavnom styku.
To kedy k uhniezdeniu vajíčka príde je veľmi dôležité a odpovedá na otázku: Kedy použiť tehotenský test? Až po uhniezdení vajíčka sa začne do tela uvoľňovať hormón hCG. No a práve na princípe využitia hormónu hCG v moči fungujú všetky tehotenské testy.
Kedy je teda najvhodnejšie urobiť si prvý tehotenský test? Priúplne ideálnych podmienkach by mohol byť tehotenský test pozitívny už po 9-tich dňoch od ovulácie, čiže 9-ty deň po ovulácii.
Vzhľadom na to, že vajíčko väčšinou potrebuje na dostatočné uhniezdenie a následnú produkciu hCG dlhší čas, odporúča sa urobiť test až v 1. deň meškajúcej menštruácie, cca. 13 až 14 deň po ovulácii.

Počas tehotenstva si dávajte pozor na antibiotiká!

Ak chcete spoľahlivý výsledok, počkajte s testovaním, aby menzes meškal aspoň dva dni.
To, či bude výsledok presný, ovplyvní aj nepravidelný menzes, A ak sa ovulácia oneskorila alebo vôbec netušíte, kedy nastala, je to všetko len hádanka.
Skúste si všímať, či nepozorujete príznaky tehotenstva, ktoré spomíname nižšie a až následne využiť tehotenský test.. Ak máte negatívny výsledok, počkajte 2 dni a test zopakujte.
Nezabudnite však, že všetko má svoju postupnosť a tak aj na prvotné vyskúšanie testu by ste mali počkať primeraný čas.


AKÉ SÚ TEHOTENSKÉ TESTY? 10-TKOVÝ A 25-TKOVÝ TEST

Je veľmi dôležité vedieť si vybrať ten správny test. Na robenie tehotenského testu sa odporúča používať ranný moč z dôvodu, že je najsilnejší a nie je riedený žiadnymi tekutinami, ktoré sme dopĺňali počas dňa. Z tohto dôvodu je koncentrácia hCG v moči oveľa silnejšia. Ak je však tvorba hormónu (hCG) dostatočná, test si môžete urobiť kedykoľvek počas dňa. Ukáže Vám presné výsledky.
Testy, ktoré môžete použiť majú hodnoty: 10 IU/ml – 12 IU/ml a 25 IU/ml. Toto označenie symbolizuje, akú hodnotu hormónu hCG v moči dokáže test zachytiť.
Hlavný rozdiel medzi testami je v tom, že 10-tkové sú oproti 25-kovým citlivejšie a tehotenstvo odhalia skôr. Tu však treba dať pozor, že práve to môže v niektorých prípadoch smerovať k nesprávnym výsledkom testov, ktoré sú ovplyvnené inými vplyvmi.
Ak chcete mať teda väčšiu istotu, urobte si po vynechaní menštruácie 25-kový test, ktorý je jednoznačnejší, pretože potvrdzuje vyššiu hladinu hCG.


AKÝ PRESNÝ JE VÝSLEDOK TEHOTENSKÉHO TESTU A ČO HO MÔŽE OVPLYVNIŤ?

Napriek tomu, že tehotenské testy sú v dnešnej dobe takmer stopercentné, stále môže dôjsť k skresleniu ich výsledkov. Takže aj v prípade, že sa domáci tehotenský test zdá byť pozitívny, návšteva u lekára nás môže prekvapiť opačnými výsledkami. Ku skresleniu hodnoty tehotenských testov môže dôjsť napríklad v týchto prípadoch:

 • žena mala mimomaternicové tehotenstvo, pri ktorom plod nedonosí
 • nedošlo k úplnému uhniezdeniu vajíčka
 • žena podstupujete liečbu neplodnosti, ktorá zahŕňa aj užívanie liekov s obsahom hormónu hCG
 • niektoré lieky môžu spôsobiť odchýlku pri tehotenskom teste, treba prečítať príbalový leták
 • výsledok môžu ovplyvniť aj cysty na vaječníkoch a menopauza

TEHOTENSKÝ TEST Z KRVY A HODNOTY HCG V KRVI A MOČI

Telo ženy na začiatku tehotenstva začína hCG tvoriť v menších dávkach, no jeho množstvo veľmi rýchlo a prudko narastá. Hodnoty sa zvyšujú počas celého prvého trimestra, pričom treba povedať, že hladiny v moči a krvi nie sú totožné.
V krvi je tohto hormónu oveľa viacej, nakoľko močom sa tento hormón z tela iba vylučuje.
Pokiaľ lekár urobí odber krvi, tehotenstvo sa vie odhaliť podstatne skôr ako z domáceho tehotenského testu. Krvnými testami sa dá zistiť tehotenstvo už do ôsmich dní od oplodnenia vajíčka.
Takéto testy však nie sú nutné, a na množstvo pacientiek u gynekológov ani možné vykonávať vždy, pri podozrení na otehotnenie. Pokiaľ teda nenastala neočakávaná situácia a vy nepotrebujete vedieť výsledok testu urgentne, počkajte si na výsledok domáceho testovania.
Na zváženie sú samozrejme dôvody, keď napríklad užívate lieky, ktoré sa počas tehotenstva užívať nesmiete. Nezabudnite, že rozdiel vo výsledkoch medzi domácim testovaním a testovaním tehotenstva z krvi je iba pár dní.


tehotenský test

ZNAKY TEHOTENSTVA

 • Ranná nevoľnosť a vracanie. Žalúdočné problémy, ktoré sa môžu vyskytovať aj celý deň. Obvykle sa skončia po uplynutí prvého trimestra.
 • Citlivosť, napätie a zväčšenie pŕs.
 • Únava, náladovosť, zmena chutí, citlivosť na pachy.
 • Dofialova sfarbená sliznica pošvy a zväčšená maternica.
 • Hustý belavý výtok.
 • Sklon k mdlobám a závratom, bolesť hlavy.
 • Zvýšená tvorba slín (ptyalizmus).
 • Pobolievanie a citlivosť v podbruší, časté nutkanie na močenie.
 • Vynechaná menštruácia,
 • Presiaknutie vonkajších pohlavných orgánov.

KEDY ÍSŤ PRVÝKRÁT K LEKÁROVI

Vďaka už spomínaným veľmi citlivým tehotenským testom môže žena zistiť svoje tehotenstvo pomerne skoro. Optimálny čas na prvú návštevu gynekológa je však až týždeň alebo dva po vynechaní menštruácie. Ak žena navštívi lekára skôr, nie je obvykle na ultrazvuku tehotenstvo ešte viditeľné a z toho dôvodu by bola návšteva zbytočná.
Hlavnou úlohou prvej návštevy je ultrazvukové potvrdenie tehotenstva. Ubezpečenie sa umiestnenia v maternici a preukázanie životaschopnosti plodu.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]