Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Budeme môcť platiť gastrolístkami iba v reštauráciách?

jedlo

Prinášame krátky článok, ktorý rozoberá problematiku využívania gastrolístkov iba v reštauráciách, čo môže byť ozajstný problém pre ľudí, ktorí sa nemôžu bežne stravovať.

Ani v Bratislave nie je štandard, že alergény na potravinách sú správne označené. Prípadne, že časník vie, čo všetko obsahuje lepok, laktózu, či histamín. A to radšej nehovorím o mestách kde veľa možností na stravovanie v reštauráciách nie je.


Začiatkom mesiaca prišla vláda s ďalším nápadom. Ten má okresať používanie gastrolístkov v obchodoch. Platiť by sa tak nimi mohlo len za jedlo v reštauráciách.

Vláda sa snaží pomôcť jednotlivým firmám. V tomto prípade reštauráciám. Pre slovenské reštaurácie budú po ich otvorení stravné lístky významnou pomocou. Ale nebude táto zmena pre ľudí s obmedzeniami v stravovaní obmedzujúca?


Aj minister hospodárstva Richard Sulík je proti takejto zmene. Zachovanie gastrolístkov, rovnako ako ich používanie, by podľa neho malo byť na dobrovoľnej báze. „Ak si chce niekto kúpiť stravu v predajni a niečo z toho uvariť, je to to isté,“ povedal pre denník Pravda minister. 

Vláda sa tejto “problematike” venovala iba veľmi stroho. Vyjadrili sa k nej však aj vicepremiérka Veronika Remišová, premiér Igor Matovič a viacero odborníkov, ktorých názory sa líšili.

Remišová sa k téme vyjadrila cez víkend v diskusnej relácii RTVS. Medzi ďalšie formy pomoci, ktoré nová vláda presadzuje, patrí aj podpora reštaurácií. „Presadzujeme aj pomoc reštauráciám. Napríklad stravné lístky by sa mali dať uplatniť len v reštauráciách, nie na nákupy v supermarketoch,“ uviedla.

Matovič uviedol, že o zrušení gastrolístkov hovoril už vtedy, keď vstupoval do politiky. „Keď tu raz máme zákonnú menu euro, nepotrebujeme tu mať papierik a tváriť sa, že to je niečo zvlášť. Môj osobný názor v tejto veci je, že stravné lístky treba zrušiť a v tej istej výške treba dať ľuďom, resp. zamestnancom príspevky na stravovanie,“ uviedol premiér po rokovaní tripartity. Ďalej povedal: „Návrhom Veroniky Remišovej, že by sa gastrolístkami dalo platiť len v reštauráciách, tak touto cestou určite nepôjdeme,“ uviedol s tým, že to podľa neho hovorila v dobrej viere pomôcť reštauráciám. 

Vláda sa zaviazala, že zamestnancom umožní vybrať si medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu. Nie je to žiadna novinka. Parlament v júli 2011 hlasoval o návrhu, aby zamestnávateľ mohol namiesto nich vyplácať príspevok na stravovanie. Za pozmeňujúci návrh vtedajšieho poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) hlasovalo 70 zo 140 prítomných poslancov. Na to, aby prešiel, chýbal jeden jediný hlas. Onedlho vláda padla a už sa takýto návrh neobjavil.

Dúfajme teda, že sa nás takéto obmedzenie nedotkne.


Zdroj: pravda.sk, rtvs.sk, tasr.sk, novycas.sk, topky.sk

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]