Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Porovnanie – keto diéta (proteínová diéta)

Porovnanie- keto diéta (proteínová diéta)
Porovnanie- keto diéta (proteínová diéta)

Keto diéta je overený spôsob chudnutia. Takmer každý z nás sa zrejme vo svojom živote už stretol s nejakou diétou. Typy stravovania jednotlivých ľudí sa výrazne líšia najmä podľa osobných preferencií, typu postavy, naučeným stravovacím návykom ale aj povedomia a vzdelania v oblasti zdravej stravy a výživy. Práve preto niektorí ľudia preferujú zdravú stravu a obmedzujú sa len na bio potraviny a super potraviny. Iní ľudia zas jedia všetko bez ohľadu na zloženie produktov a ich vplyv na organizmus.

Stravovanie je veľmi individuálnou záležitosťou a najlepšie je zvoliť si prístup, ktorý najviac vyhovuje vám a vášmu telu. Avšak nie každý z nás má ideálne postavové predispozície. Práve to nás často láka k tomu vyskúšať rôzne striktné diéty a skúsiť schudnúť. Medzi momentálne najúčinnejšie diéty patrí jednoznačne keto diéta, ktorá sa ďalej rozdeľuje na viacero typov aby bola prispôsobená širokej verejnosti.

Diéty sú pre redukciu hmotnosti často najúčinnejšiou a najmä najrýchlejšiou formou, no nie vždy bývajú trvalé. Práve preto je dobré zvoliť prístup, ktorý je pre vaše stravovanie udržateľný. Keto diéta poskytuje možnosti stravovania, pri ktorom netrpíte neustále hladom, ale doprajete si kvalitné a najmä výživovo hodnotné potraviny pre váš organizmus. Vďaka tomu sa vy aj vaše telo cítite dobre.

chudnutie

Čo je to keto diéta?

Keto diéta alebo inak povedané ketónová diéta sa zameriava predovšetkým na znížený obsah sacharidov. To je aj základnou teóriou úbytku hmotnosti pri tomto druhu diéty. Aj keď prvé dni bez cukrov sa môžu zdať ťažké a budete sa cítiť bez energie, vaše telo si dokáže veľmi rýchlo zvyknúť a prispôsobiť sa tejto forme stravovania.

Síce vaše telo prijíma menej sacharidov, ale dodávate mu dostatok tukov. Avšak pozor, je dôležité v potrave prijímať najmä zdravé tuky, ktoré majú pre váš organizmus veľa pozitívnych účinkov. Ketónová diéta je na rozdiel od iných diét známa aj množstvom pozitívnych účinkov na organizmus a jeho zdravie a vitalitu. Okrem rýchleho a efektívneho chudnutia teda môže mať nízkosacharidová diéta veľmi pozitívny vplyv aj na ostatné aspekty fungovania vášho organizmu.

Samotná podstata tejto diéty spočíva, ako sme už spomenuli, vo výraznom obmedzení príjmu sacharidov. Takýmto trvalým obmedzením sacharidov sa telo dostáva do stavu takzvanej ketózy. Ketóza je prirodzený stav metabolizmu, pri ktorom organizmus začne efektívne spaľovať tuky a premieňať ich na energiu.

Ďalším dôležitým benefitom je, že pri stave ketózy sa tuk mení v pečeni na ketóny. Tie sa zároveň pre organizmus stávajú primárnym zdrojom energie. Veľký význam majú ketóny aj pre správne fungovanie a činnosť mozgu. Ďalšími zdravotnými benefitmi keto diéty je aj úbytok inzulínu a cukru v krvi. To spolu s nárastom ketónov množstvo benefitov na ľudské zdravie.

Variáce keto diéty

Keto diéta je veľmi obľúbená aj vďaka svojej variabilnosti. Dostupné sú totiž rôzne variácie ketónovej diéty. Vďaka tomu sa dajú lepšie interpretovať pre širokú verejnosť a majú vyššiu individuálnu účinnosť. Aj keď rozoznávame viacero variácií ketónových diét, ich princíp funguje rovnako a menia sa predovšetkým pomery jednotlivých zložiek potravy. Variácie ketogénnej diéty:

 • Štandardná keto diéta (SKD)
  • V tejto variácii keto diéty je vo vašom stravovacom pláne veľmi nízke množstvo sacharidov. Zároveň však vaša strava obsahuje stredný príjem proteínov a vysoký príjem tukov. Zvyčajný pomer pre tento špecifický typ keto diéty je 75% tukov, 20% proteínov a len 5% sacharidov.
 • Cyklická keto diéta (CKD)
  • Tento typ ketogénnej diéty pozostáva zo striedania typických keto dní, ktoré sú nízkosacharidové s vysokosacharidovými dňami. Zvyčajne to prebieha v pomere 5 keto dní a 2 vysokosacharidové dni. Cyklická ketogénna diéta je vhodná pre ľudí so záľubou vo fyzických aktivitách.
 • Cielená keto diéta
  • Takýto druh ketónovej diéty je zameraný najmä na prispôsobenie konkrétnemu používateľovi tohto stravovacieho systému. Ide najmä o ľudí s vyšším fyzickým výkonom, ktorý potrebujú viac energie na cvičenie, či vykonávanie iných činností. Práve preto sa pri cielenej keto diéte zvyšuje obsah sacharidov. Pri fyzickej aktivite sa telo tohto nadbytočného množstva sacharidov zbaví.
 • Vysokoproteínová keto diéta
  • Klasická ketónová diéta sa zameriava najmä na redukciu sacharidov. Avšak pri vysokoproteínovej keto diéte je veľmi dôležitý aj vyšší príjem bielkovín, teda proteínov. Pomer sa teda pri proteínovej diéte mení na 60% tukov, 35% proteínov a 5% sacharidov.

Cyklická keto diéta a cielená keto diéta sa používajú najmä pre používateľov v atletických kruhoch. Práve preto sa skúmaniu podrobujú najmä štandardná keto diéta a vysokoproteínová ketónová diéta. Avšak, ktorá je účinnejšia a prečo? Poďme sa pozrieť na rozdiely medzi týmito druhmi ketogénnej diéty a ich účinky na organizmus.

V dnešnom článku sa zameriame najmä na rozdiel medzi štandardnou ketónovou diétou a vysokoproteínovou keto diétou. Tieto dve skupiny sú najpopulárnejšie pre širokú verejnosť a tiež majú dokázané účinky priamo pri výskumoch ich efektivity na ľudský organizmus.

chudnutie

Štandardná ketónová diéta

Ako sme už spomenuli štandardná ketónová diéta sa zaoberá najmä znížením množstva sacharidov len na 5%. Tento princíp bol zvolený najmä preto, že pri klasickom stravovaní telo využíva ako primárny zdroj energie glukózu. Pokiaľ telo pravidelne prijíma dostatok sacharidov má aj priamy prísun glukózy, z ktorej je produkovaná energia. Avšak pokiaľ obmedzíme množstvo sacharidov, telo sa dostane do sacharidového deficitu.

Práve preto musí nájsť nový zdroj energie. Práve vtedy sa organizmus zameria na tukové zásoby a ich spaľovanie. Pokiaľ organizmus siahne do tukových zásob, tak sa v pečeni pri rozklade tuku začnú tvoriť ketóny. Ketóny sa zároveň stanú aj nositeľmi energie pre náš organizmus. Takýmto spôsobom  viete veľmi rýchlo a jednoducho „prepnúť“  organizmus do stavu ketózy.

Organizmus sa takýmto spôsobom teda napojí na nový primárny zdroj energie vo forme ketónov. Práve preto je táto forma ideálna nielen na stratu hmotnosti, ale prináša aj viaceré zdravotné benefity a to ako po fyzickej tak aj po psychickej stránke. Veľmi pozitívnou stránkou ketogénnej diéty je najmä to, že vaša strava bude plnohodnotná  a zameraná najmä na kvalitné tuky, ktoré máme často tendenciu prehliadať, čo môže spôsobovať zdravotné ťažkosti pre náš organizmus.

Vysokoproteínová keto diéta

chudnutie

Vysokoproteínová diéta je odvetvím ketodiéty. Napriek tomu je medzi klasickou keto diétu a vysokoproteínovou keto diétou. Ide najmä o veľký rozdiel v príjme jednotlivých zložiek. Taktiež každá z týchto diét je vhodná pre iný typ metabolizmu a preto je veľmi dobré si nechať poradiť pri výbere konkrétnej diéty u odborníka.

Na rozdiel od štandardnej keto diéty je proteínová diéta známa najmä zvýšeným množstvom bielkovín. Redukcia prebieha rovnako ako pri keto diéte avšak, svalová hmota na základe dostatku proteínov v potrave zostáva zachovaná. Tak isto ako aj pri štandardnej ketónovej diéte prináša takýto spôsob stravovania množstvo benefitov.

Pri vysokoproteínovej diéte vaša strava obsahuje najmä proteínové jedlá. Pokiaľ siahnete po overených klasikách ako Keto diet, či Keto mix vaša diéta bude rýchla, jednoduchá a chutná. Jedlá nie sú len zdravé ale aj plnohodnotne výživné a chutné. Úlohou týchto spoločností je aj predstaviť vám zdravý spôsob stravovania tak, aby bol pre vás trvalo udržateľný.

Čo robiť aby diéta 100% fungovala?

Pre ešte efektívnejšiu diétu je dôležité dodržiavať aj niektoré zásady. Zefektívnite svoje chudnutie týmito tipmi:

 1. Dodržiavajte pitný režim. Pre dospelého človeka je ideálne množstvo tekutín počas dňa 2-3 litre neochutenej vody.
 2. Konzumujte dostatok vitamínov. Avšak pozor, ideálne vo forme zeleniny, keďže ovocie predstavuje nadmerný cukor do vášho jedálnička.
 3. Dodržujte pravidelnosť v stravovaní. Je veľmi dobré vytvoriť si rutinu pri organizácii vašej stravy. Rozostup medzi jednotlivými jedlami by mali byť približne 3-4 hodiny.
 4. Cvičenie môže byť tiež veľmi dobrým doplnkom samotnej stravy. Veľmi špecifickú úlohu má pri vysokoproteínovej diéte, kedy má telo lepšiu schopnosť tvorby svalov vďaka dostatku bielkovín.

Tieto kroky vedia vašu diétu zefektívniť. Avšak existuje aj množstvo krokov a činností, ktoré sú pre fungovanie vašej diéty spomaľujúce, či znižujú účinnosť vášho snaženia o chudnutie. Medzi takéto aktivity patria napríklad fajčenie, alkohol, či iné návykové látky. Tiež by ste sa mali vzdať kofeínu, najmä v spojení s cukrom. Čím precíznejšie budete pravidlá plniť, tým lepšie výsledky môžete očakávať.

VÝHODY KETÓNOVEJ DIÉTY

Prvým a asi najdôležitejším pozitívom ketónovej diéty je úbytok hmotnosti. Ketogénna diéta patrí medzi najúčinnejšie, najefektívnejšie a zároveň zdravotne nezávadné účinné možnosti chudnutia. Zároveň prináša množstvo zdravotných benefitov, ktoré sú zaručene vítanou súčasťou chudnutia.

Avšak keto diéta má vplyv aj na lepšiu sústredenosť. Ako to? Náš organizmus je síce navyknutý na čerpanie energie z glukózy, to sa však po pár dňoch na tejto účinnej diéte ustáli a zmení. Telo si zvykne na zdroj energie vo forme ketónov a tým nebudete závislý na výkyvoch cukru v organizme.

Dôležité je poznamenať, že tuk je považovaný za lepší a spoľahlivejší zdroj energie ako glukóza. Organizmus ho dokáže lepšie a plnohodnotnejšie spracovávať a zužitkovať. Tým, že vo vašom tele vplyvom keto diéty nastane ketóza, nebudete ovplyvňovaný výkyvmi inzulínu, predídete aj periodickým návalom hladu.

Upravenie stravy má veľký vplyv aj na liečbu akné. Strava obsahujúca vysoké množstvo sacharidov môže v niektorých organizmoch spôsobovať zápaly, ktoré sa najčastejšie prejavujú práve na pleti. Úpravou stravy a znížením príjmu sacharidov sa pleť upokojí a zlepší sa jej kvalita.

Ďalším pozitívom je, že nemusíte počítať žiadne kalórie. Počítanie kalórií je totiž dnes už súčasťou takmer každého stravovania a ide o metódu, ktorá môže byť otravná a obmedzujúca, aj keď je presná a možno aj voľnejšia. Jedlá si pripravujete rýchlo a ľahko a vždy máte prehľad o vašom jedálničku na nasledujúci deň.

Ako začať s keto diétou?

Keto diéta je veľmi obľúbená aj vďaka svojej jednoduchosti. Máte presne a striktne stanovené potraviny ale aj časový harmonogram jedál. Práve preto sa do samotného systému chudnutia dostanete veľmi rýchlo a bude pre vás omnoho jednoduchší. Vďaka tomu zvládnete keto diétu zrealizovať aj samostatne za pomoci základných princípov avšak správne diéty vám nebude nikto kontrolovať, rovnako ako budete musieť držať sebadisciplínu.

Stravovanie nie je veľmi vhodné nastavovať samostatne bez odbornej pomoci. Aj pokiaľ poznáte základné princípy, nemáte dostatok informácií o vplyve výživy na váš organizmus a tiež neviete zhodnotiť stav vášho metabolizmu. Preto pokiaľ chcete naozaj realizovať diétu plnohodnotne a efektívne, zabezpečte si kontrolnú ruku nad spôsobom stravovania.

Avšak omnoho účinnejšou metódou naštartovania keto diéty je formou programov, ktoré sú dostupné aj prostredníctvom internetu. Medzi takéto patrí napríklad Ketodiet, či Ketomix. Ide o programy zahrňujúce keto diéty individuálne na mieru. Zároveň však máte k dispozícii služby ako kontrola vášho progresu, či služby nutričného poradcu. Tieto služby veľmi pomôžu vašej motivácii, disciplíne a tiež máte zaručenú správnosť a plnohodnotnosť nastavenej stravy.

chudnutie

Veľkou výhodou spoločností ako je KetoMix ako KetoDiet je aj to, že môžete začať jednoducho prostredníctvom internetu. Stačia len dve kliknutia a dostanete sa priamo k vášmu plánu. Potraviny budú doručené priamo k vám domov už v priebehu pár dní, aby ste čo najskôr mohli začať s vašim chudnutím.

KETOMIX- Ketónová diéta

Spoločnosť KetoMix vám prináša možnosť nákupu ketónovej diéty na 4 týždne. Balíček, ktorý si zakúpite obsahuje kompletnú stravu na 4 týždne stravovania sa ketónovou diétou. Strava obsahuje proteínové nápoje, palacinky, dva druhy polievok, kaší, omeliet a palacinky. Vďaka tomu máte všetko potrebné na začatie kvalitného a zdravého spôsobu udržateľného stravovania.

Veľmi dôležitou súčasťou je prehľadná brožúra, ktorá slúži ako váš sprievodca chudnutím. Nájdete v nej všetky potrebné informácie o strave aby ste zaručili, čo najväčšiu účinnosť a efektivitu diéty. Okrem precíznych detailov varenia, stravovania a prípravy jedál tu nájdete aj konkrétne zdravé a chutné recepty, ktorými si môžete diétne stravovanie okoreniť.

Zároveň sa výživa od KetoMix nezameriava len na rýchly úbytok váhy, ale zameriava sa aj na to AKO váhu strácate. Jedálniček je vyvinutý odborníkmi na výživu vďaka čomu ide o menej agresívny spôsob chudnutia, ktorý má aj mnohé zdravotné benefity. Je to dokázané aj zložením, ktoré obsahuje látky na podporu trávenia, či imunity.

Ďalšou výhodou je aj to, že počas celého vášho chudnutia máte k dispozícii výživových nutričných poradcov, ktorých úlohou je najmä odpovedať na vaše otázky. Pokiaľ teda diéta neprebieha podľa vašich predstáv alebo máte otázky ohľadom jednotlivých položiek, môžete sa obrátiť na výživovú poradkyňu, ktorá vám ochotne a milo vysvetlí všetky nezrovnalosti. Taktiež vás odborníci môžu motivovať k lepším výkonom. Vďaka tomu môže byť celý proces chudnutia príjemnejší a omnoho osobnejší.

KETODIET

KetoDiet je rýdzo česká značka proteínovej diéty. Koncepcia samotnej diéty sa zameriava na úbytok váhy. Avšak jednotlivé nízkosacharidové proteínové jedlá môžete zaradiť aj do vašej normálnej stravy. Je len na vás, či sa budete stravovať výlučne týmito produktmi, alebo ich zaradíte len ako súčasť vašej stravy. Dôležité je prispôsobiť spôsob stravovania požadovanému výsledku.

Jednotlivé jedlá sú zároveň obohatené o minerály a minerály vďaka čomu majú na organizmus aj ďalšie pozitívne vplyvy, nielen v rámci samotného chudnutia. Väčšina jedál je úplne bez lepku. V rámci stránky si môžete buď kúpiť samotné proteínové jedlá, alebo si kúpiť celý diétny plán.

ako schudnúť?

Diétne plány sú vhodné pre mužov aj ženy a sú precízne pripravené. Zároveň pokiaľ si nakúpite samostatné nízkosacharidové proteínové jedlá môžete obohatiť svoj jedálniček. KetoDiet vám prináša množstvo diétnych plánov. Sú prispôsobené predovšetkým podľa miery potenciálneho schudnutia. Taktiež spolu s diétnym plánom máte k dispozícii výživových poradcov, ktorí vás budú sprevádzať diétou tak, aby sa dostavil požadovaný výsledok.

 Taktiež si môžete stiahnuť sprievodcu diéty a vypočítať si prostredníctvom kalkulačky, koľko by ste ideálne mali schudnúť. Nezabúdajte však, že váha je len číslo a dôležité je sústrediť sa najmä na zdravú stravu, dostatok vody, či pohybu. Veľmi dobrou alternatívou je pridať k zdravej stravy aj cvičenie aby ste dosiahli ešte lepšie a efektívnejšie výsledky.

Zároveň je posledným krokom KetoDiet aj návrat k vašej pôvodnej strave. To zahŕňa predovšetkým naviazanie z čisto zdravej stravy v rámci vášho diétneho plánu, ktorá zahŕňa nízkosacharidové proteínové jedlá jednoduché na prípravu. V tomto kroku sa KetoDiet snaží zrealizovať prechod do trvalo udržateľného zdravého stravovania, ktoré udrží vašu hmotnosť stabilne nižšiu.

Pokiaľ chcete zmeniť svoje stravovanie a obmedziť niektoré zložky potravín, či celkovo skupinu potravín je viac než vhodné vyhľadať pomoc odborníka. Váš zdravotný stav by mal byť prvotným indikátorom, či stravu je možné a vhodné zmeniť bez akéhokoľvek vplyvu na zhoršenie vášho zdravotného stavu.

Ďalej je už len na vás ako stravu budete dodržiavať a akú cestu si k zdravej strave vybudujete. Nezabúdajte však, že zdravé chudnutie sa nezameriava na obmedzenie jedla a jeho cieľom v žiadnom prípade nie je aby ste prestali jesť. Zdravé chudnutie vám ukazuje alternatívy, pri ktorých obmedzíte určité zložky jednotlivých potravín a tým si váš organizmus lepšie poradí s trávením a spaľovaním tukov.

Vďaka tomu sa budete môcť tešiť z efektívnych výsledkov a jesť pri tom zdravo a vyvážene. Správnym navolením stravovania si môžete vytvoriť aj dobrý základ zdravého životného štýlu a naučiť sa množstvo nového. Nie je diéta ako diéta a mali by ste opatrne voliť spôsoby stravovania, ktoré vášmu metabolizmu naordinujete. Vždy sa snažte chudnúť s rozvahou aby ste si nespôsobili zbytočné ťažkosti.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]