Hummus – Cícerová nátierka a semafor

 • by
Cícerová nátierka hummus

Hummus pozná zrejme každý. Ide o studené jedlo resp. cícerovú nátierku, ktorá pochádza z oblasti Libanonu a názov pochádza z tureckého slova humus. Ide o kašu z cíceru, ktorá je zmiešaná s tahini pastou, olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a cesnakom.

Nakoľko cícer nie je veľmi výraznej chuti, v tomto recepte na cícerovú pomazánku sme si z neho spravili tzv. semafor a skombinovali ho s kari korením, cviklou a čerstvým špenátom.


Čo obsahuje cícerová nátierka?

Hummus (cícerová nátierka) má vysoký obsah železa, vitamínu C, kyseliny listovej a vitamínu B6. Vďaka cíceru má vysoký obsah proteínov a vlákniny, ktoré sú zároveň dobre doplnené metionínom (aminokyselinou) obsiahnutým v sezamu v tahini. Hummus má svoje uplatnenie vo vegetariánskej a vegánskej kuchyni.


5

porcie

25

minút

nízka

náročnosť


Čo potrebujeme?

 • cícer (cca 250g pre 5 osôb)
 • sezam ( na tahini pastu)
 • soľ
 • olivový olej
 • cvikla
 • špenát
 • kari korenie

Príprava cícerovej nátierky

Gramáž surovín neuvádzam schválne, nakoľko je veľmi individuálne aj množstvo nátierky, ktorú chcete spraviť, aj to akú intenzitu chutí by ste pridanými surovinami chceli dosiahnuť.

 1. Pokiaľ kupujete surový cícer, večer pred podávaním ho namočte do studenej vody a nechajte odstáť 12hodín. Potom ho povarte cca hodinu. V zásade je jedno, či bude po varení tvrdší alebo mäkší. Aj tak ho nakoniec rozmixujete. V hrnci si nechajte vodu v ktorej bol varený (cca do polovice obsahu cíceru v hrnci). Ak si nie ste istý, môžete si vodu, v ktorej bol cícer varený odliať a postupne prilievať pri mixovaní. Pokiaľ používate cícer z konzervy, tak ten už variť nemusíte.
 2. Pokiaľ nemáte tahini pastu, môžete si ju jednoducho vyrobiť. Opečte sezam do zlatista na panvici – cca 10minút. Následne ho rozmixujte spoločne so soľou a olivovým olejom. Pokiaľ si tento krok chcete zjednodušiť, môžete to rovno celé šupnúť k uvarenému cíceru.
 3. Následne rozmixujte uvarený cícer a tahini pastu spolu so štipkou soli, olivovým olejom a tahini pastou. Vodu z varenia použite podľa toho akú konzistencie cíceru máte radi.

Efektný semafor z hummusu

Čakáte návštevu a chcete pripraviť niečo, čo si na prvý pohľad na stole všimnú? Skúste semafor z cícerovej nátierky.

Potom, ako ste spravili humus, stačí k nemu pridať čerstvý špenát, kari korenie alebo cviklu. Množstvo surovín závisí od toho akú intenzívnu chuť a farbu chcete dosiahnuť.

Hodnotenie
[Hodnotenie: 3 Priemer: 4.7]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *