Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Zázvor ako zázračný liek a jeho príprava

zazvor

Pri slove zázvor si každý z nás hneď predstaví teplý zázvorový čaj známy pre jeho liečivé účinky. Ďumbier lekársky alebo zázvor je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie, podobne ako väčšina rastlín z čeľade zázvorovitých. Jeho podzemok nazývaný tiež ďumbier je práve to, čo bežne nájdeme v obchodoch alebo u nás v domácnosti. Ľuďom boli známe jeho liečivé účinky už od staroveku a počas zámorských objavov sa rozšíril do všetkých kútov sveta. Dnes patrí ku najpoužívanejším prísadám v kuchyni.


Zázvor a účinky

Vysoký obsah liečivých látok

Zázvor obsahuje množstvo rôznych látok, z ktorých pozitívny vplyv pre naše telo má najmä gingerol. Táto látka je aktívnou zložkou zázvoru a dodáva mu jeho typickú ostrú chuť a arómu. Má terapeutické a protizápalové účinky. Posilňuje našu imunitu, pomáha pri tvorbe tráviacich šťav a uľaví pri bolestiach kĺbov či hlavy. Ďumbier je liečivý najmä vďaka jeho vysokému obsahu vitamínov – B9, E a vitamínu C. Nájdeme v ňom aj minerálne látky ako horčík, vápnik a tiež látky s antibiotickým účinkom na organizmus.


Spoľahlivý detox

Ak rozmýšľate nad párdňovým detoxom organizmu, zázvor je skvelou voľbou – silné antioxidačné účinky zázvoru efektívne bojujú proti poškodzovaniu buniek a zmierňujú napätie organizmu spôsobené stresom. Telo sa týmto vyčistí od toxínov prítomných v tráviacej sústave a pečeni a podobné látky sa z organizmu vyplavia potením. Pre dlhodobo zdravý organizmus by sme mali telu raz za čas dopriať odpočinok a „vyčistiť“ ho aj takouto cielenou detoxikáciou.


Účinná zbraň proti častým ochoreniam

Zázvor má tiež silné protizápalové, protikŕčové a antibakteriálne účinky. Tie sa konzumáciou začínajú už v ústnej dutine. Zázvor dokáže pomôcť aj pri atritíde, zápale prostaty a močových ciest, zápale priedušiek a infekcií dýchacích ciest. Štúdie tiež preukázali účinky zázvoru pri liečbe stafylokoka a helikobactera, ktorý sa spája s ochorením a bolesťami žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a reguluje množstvo kyseliny v žalúdku.

bolesť brucha

Obľúbené zázvorové nápoje

zazvor_smoothie

Najviac ľudí pozná zázvor a jeho účinky práve vďaka konzumácií zázvorových nápojov ako sú čaje a limonády. 

Niektorí ľudia zvyknú zázvor zavárať, či dokonca si ho pridávajú do svojich obľúbených smoothie nápojov. V mixovanej forme v kombinácií s ovocím má totiž povzbudivé účinky pre organizmus a je tak zdravou variantou na naštartovanie dňa. Aj milovníci dobrého piva si prídu na svoje – tí si bezpochyby pochutnajú na obľúbenom zázvorom pive, ktoré pochádza z Anglicka.

Zázvorový čaj: rýchlo a jednoducho

Na prípravu zázvorového čaju potrebujeme:

zázvorový čaj
  • 2-3 čajové lyžičky nastrúhaného zázvoru – zázvor sa ľahko strúha aj lyžičkou
  • limetku alebo citrón
  • med
  • škoricu
  • 1 liter vriacej vody

Nastrúhaný zázvor zalejeme litrom vriacej vody a necháme 5 až 7 minút vylúhovať. Pripravený čaj následne precedíme, aby sme sa zbavili kúskov nastrúhaného zázvoru (väčšina ľudí však konzumuje aj tento nastrúhaný zázvor). Pridáme šťavu z limetky alebo citrónu, med a trochu škorice. Pre ešte liečivejší účinok dodáme trochu čierneho mletého korenia. Čaj pijeme pomaly a v menších dávkach. Takto pripravený čaj je skvelým liekom pri nachladnutí, chrípke či bolestiach hlavy.  


Extrakt zo zázvoru:

  • zmierňuje menštruačnú nevoľnosti a nevoľnosť pri cestovaní
  • zmierňuje pálenie záhy
  • zrelaxuje organizmus a nabudí telo energiou
  • znižuje obsah cholesterolu v krvi
  • pomáha pri chudnutí
  • zlepšuje chuť do jedla
  • prehrieva celý organizmus – je dobre užívať ho preto aj v zimnom období 

Aj dobrého veľa škodí – dávkovanie

Napriek preukázateľným liečivým účinkom a širokému využitiu sa ako bezpečná dávka uvádza 1-1,5 gramu čerstvého zázvoru denne. Maximálna dávka je na úrovni cca 4 g zázvoru denne. Pri prekročení tejto maximálnej dávky sa vyskytujú bolesti, tráviace ťažkosti a prípadné pocity závrate. Nemali by sme ho tiež konzumovať nalačno, keďže na prázdny žalúdok môže byť aj v malých dávkach dráždivý.

Zázvor v tehotenstve

Ako bezpečná dávka sa uvádza 1 gram čerstvého zázvoru denne. Vyššia denná dávka môže ohroziť plod. V ojedinelých prípadoch môže viesť k potratu.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]