Poznáte jednotku medzi obilninami – amarant?

Poznáte jednotku medzi obilninami- amarant?

Amarant je rastlina, ktorá sa svojimi vlastnosťami zaraďuje medzi obilniny. Jej priaznivé vlastnosti na ľudský organizmus zaručia, že sa veľmi rýchlo a jednoducho stane vďačnou súčasťou vášho jedálnička. Veľmi výhodná je táto obilnina aj pre športovcov, kvôli vhodnej skladbe výživových hodnôt.

Amarant je u nás známy ako láskavec. Ide o pseudoobilninu, ktorá obsahuje vysoké množstvo bielkovín, vlákniny a vitamínov. Láskavec je rastlina vysoká až 1,5 metra a je veľmi ľahko rozpoznateľná najmä kvôli svojim podlhovastým kvetom červenej až purpurovej farby. Práve vďaka tomuto unikátnemu výzoru je povýšená aj na okrasnú kvetinu, vysádzanú v záhradách.

Obľúbený je aj preto, že jeho pestovanie je veľmi jednoduché. Jeho subtropický pôvod sa prejavuje najmä v tom, že si vyžaduje piesčité pôdy a teplé miesta. Už v minulosti mal široké spektrum využitia a dodnes sa využíva ako veľmi obľúbená pseudoobilnina, ktorá má veľmi dobré nutričné údaje.

amarant

Je amarant bezlepkový a čo obsahuje?

Áno, amarant je bezlepkovou alternatívou obilnín. Je vhodný pre celiatikov, ale takisto má veľké množstvo výhod aj pre športovcov. Vo všeobecnosti obsahuje nespočetné množstvo výživných látok, vďaka čomu prospieva správnemu fungovaniu vášho organizmu. Práve preto je veľmi dobrou súčasťou každého zdravého jedálnička bez ohľadu na intoleranciu na lepok.

Amarant obsahuje mangán, ktorý má priamy vplyv na správne fungovanie mozgu a metabolizmus bielkovín. Okrem toho obsahuje aj železo, magnézium, fosfor, meď a množstvo vitamínov a antioxidantov. Tieto minerály a vitamíny sú veľmi potrebné pre celkové zdravie, obranyschopnosť a fyzickú kondíciu.

Taktiež amarant obsahuje aj vysoký obsah bielkovín. Preto je veľmi vhodný aj pre športovcov, ktorý sa snažia o nárast svalovej hmoty. Do jedálnička ho môžete zaradiť veľmi jednoducho a pomôže vám k celkovému zdraviu vášho organizmu. Pokiaľ chcete ešte podporiť jeho účinky, kombinujte ho aj s inými zdravými potravinami.

Aké zdravotné benefity amarant prináša?

  1. Pomáha pri chudnutí a znižovaní hladiny cholesterolu. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu predstavuje ideálnu kombináciu pre odstránenie prebytočného toku a nárast svalovej hmoty. Znižovanie hladiny cholesterolu zas pôsobí ako prevencia pred ochorením srdca a ciev.
  2. Zápal je nepríjemnou reakciou tela, ktorá sa objavuje po určitej zmene v organizme. Zdravý človek sa s ním dokáže popasovať behom pár dní pomocou farmaceutík. Amarant však pomáha bojovať aj proti chronickým zápalom, ktorý je často spojený aj s ďalšími zdravotnými komplikáciami.
  3. Amarant podporuje obranyschopnosť organizmu a tiež sa stará o zdravie pokožky a vlasov. Tieto pozitívne účinky sú spojené najmä s vysokým obsahom vitamínov, ale tiež s tým súvisí aj skvalén.
amarant

Amarantová múka

Amarantová múka je pre celiatikov veľmi dobrou náhradou klasickej múky. Pri nahrádzaní je však veľmi dôležité, aby sa kombinovala aj s nejakou inou múkou. Obsah v takejto múčnej zmesi by mal byť 30% amarantovej múky a 70% inej alternatívy múky. Amarantová múka nie je veľmi vhodná na prípravu všetkých jedál, preto je ideálne ju kombinovať do takýchto zmesí.

Amarant a amarantová múka nie je v našich zemepisných šírkach ešte veľmi prebádanou surovinou. Ide však o veľmi dobrú alternatívu náhrady múky, či iných oblinín. Jeho príprava je podobná príprave ryže, či pohánky. Používa sa prevažne ako príloha k jedlám, ale amarantová múka sa môže využiť aj na sladké jedlá, či iné zaujímavé recepty.

Bol pre váš tento článok užitočný? Dozvedeli ste sa o amarante niečo nové? Na aké bezlepkové recepty používate amarant alebo amarantovú múku? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti v komentároch.

[]