Bezlepkové cestoviny Cornito v akcii od 1,29€ a doprava 🚙 nad 60€ zadarmo.

Kyselina listová (vitamín B9)

kyselina listová ovocie

Kyselina listová alebo vitamín B9, je jedna z tých látok, ktoré môžete vidieť v každej lekárni ako výživový doplnok a taktiež sa o nej často objavujú články v magazínoch o zdraví. Je to preto, že práve tento vitamín je zodpovedný za správne delenie buniek, čo je pre telo mimoriadne dôležitý proces. Avšak okrem príjmu vo forme tabletiek ju môžete do organizmu dostať aj správnym jedálničkom. V tomto článku sa dozviete niečo o jej hlavných funkciách v organizme, čo sa deje ak jej nemáte dosť a aké potraviny zaradiť do jedálnička, aby ste nepotrebovali doplnky.


Kyselina listová a jej účinky

Kyselina listová je veľmi dôležitá pre správny priebeh bunkového delenia v organizme. Najvýznamnejšia funkcia je podpora tvorby červených krviniek, ktoré sa delia v kostnej dreni. Okrem červených podporuje aj tvorbu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za obranyschopnosť organizmu. Taktiež je potrebná aj pri tvorbe nukleových kyselín, ktoré sú okrem iného aj základom stavby DNA štruktúr v jadre buniek. Preto je prítomná v každej jednej bunke a môže vzniknúť problém, ak jej človek nemá dosť.

Dôvod potreby pravidelného dopĺňania je skrytý v tom, ako rýchlo sa vylúčuje z organizmu. Od prijatia napríklad vo forme jedla sa veľká časť z nej vylúči už do 24 hodín. Ak teda nebudete pravidelne konzumovať jedlá s vysokým obsahom vitamínu B9, môže sa stať, že problémy sa dostavia rýchlejšie než by ste to očakávali.


Kyselina listová v strave

zelenina

Pre bežného človeka stačí príjem kyseliny listovej zo stravy. Výživové doplnky nie sú potrebné, pokiaľ nemáte nejaké zdravotné problémy. V obsahu kyseliny listovej jednoznačne vedú zelenina a ovocie. Už podľa názvu asi tušíte, o aký druh zeleniny ide. Listová zelenina je hlavným zdrojom tejto látky. Takže ak potrebujete zvýšiť jej príjem, špenát, kapusta či šalát vám určite pomôžu. Okrem tých, vám ju pomôžu doplniť aj paradajky, reďkovky, pór, alebo mrkva. U detí je ale obľúbenejšie ovocie, z ktorého rozhodne vedie v obsahu vitamínu B9 práve melón. Popri ňom si môžete dať aj čučoriedky, maliny, alebo trochu exotickejšiu papáju. Tak získate dostatok kyseliny listovej a výživové doplnky vás nebudú zaujímať. Z mäsa sa pre príjem vitamínu B9 odporúča hovädzie, alebo akákoľvek pečienka.


Nedostatok kyseliny listovej

Ako ste si už prečítali, do nedostatku sa môžete dostať celkom rýchlo. Príznaky v stave, kedy jej organizmus nemá dosť, sa môžu u každého líšiť, ale sú odpozorované tie hlavné. Najväčším problémom je, ak nemá dostatok kyseliny listovej tehotná žena. Môže to priniesť zdravotné problémy u novorodenca, alebo v krajnom prípade aj potrat.

Pre bežných ľudí znamená nedostatok kyseliny listovej napríklad:

  • rastové problémy,
  • anémiu, alebo
  • problémy s trávením.

Keďže práve v dreni dochádza k deleniu krviniek, aj vnútro kostí môže mať problémy s nízkou hladinou vitamínu B9. Denná odporúčaná dávka je pre dospelého človeka 0,4 miligramu, s hornou hranicou na úrovni 1 gramu. Avšak nie sú zistené problémy súvisiace s predávkovaním sa kyselinou listovou.

Kyselina listová v tehotenstve

Kyselina listová sa odporúča dopĺňať ženám, ktoré sa snažia otehotnieť. Tento vitamín sa totiž podieľa na prevencii pred problémami s otehotnením, správnom vývine plodu, zohráva úlohu pri tvorbe a delení buniek, a môže predstavovať prevenciu pred vznikom vrodených vývojových porúch. Deficit kyseliny listovej už v počiatočnej fáze tehotenstva môže vplývať napríklad na spomalenie rastu plodu.

Na Slovensku je odporúčaná denná dávka kyseliny listovej 400-600µg, v prípravkoch pre tehotné ženy je zvyčajne 800µg. Pri užívaní vyššej dávky o nadbytok kyseliny listovej v tele sa  nemusíte obávať, prebytočné množstvo vylúčite močom.

Kyselina listová sa preto odporúča nasadiť minimálne 3 mesiace pred plánovaným počatím. Užíva sa aj počas kojenia.


Ak sa teda chcete vyhnúť výživovým doplnkom a zdravotným problémom, jedzte veľa zeleniny a ovocia. Nie nadarmo vám v mladosti všetci hovorili, že práve tieto potraviny sú pre vás dôležité.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]