Celiakia – čo všetko by ste mali o nej vedieť

Celiakia- čo všetko by ste mali o nej vedieť?

Celiakia alebo inak povedané aj neznášanlivosť lepku je ochorenie, ktoré sa v súčasnosti prejavuje u veľkého množstva ľudí. Ide predovšetkým o problém v tráviacom trakte, pri ktorom si organizmus nedokáže poradiť s trávením lepku. Ľudia s týmto ochorením potom majú zdravotné problémy prejavujúce sa najmä tráviacimi ťažkosťami, ale súčasťou príznakov sú aj mnohé ďalšie nepríjemné problémy.

Toto autoimunitné ochorenie postihuje najmä tenké črevo. Lepok je vlastne bielkovinou raže, ovsa, pšenice a jačmeňa. Všetky tieto obilniny u pacienta trpiaceho celiakiou predstavujú problém, najmä čo sa týka ich správneho trávenia. Vznik celiakie sa často viaže aj viacerými ďalšími faktormi. Ide predovšetkým o precitlivelosť organizmu na lepok. Ide o reakciu, ktorá sa často vyskytuje pri rôznych druhoch alergie. Telo sa proti určitým látkam správa ako ku škodlivým a tak proti nim produkuje protilátky. Pri celiakii však organizmus produkuje protilátky neopodstatnene, kvôli čomu potom poškodzujú tenké črevo.

Vznik celiakie podporujú aj poruchy správneho metabolizmu a aktivácie enzýmov, ktorých úlohou je odburávanie gluténu. To môže spôsobovať vznik toxických zložiek molekuly gluténu, ktoré sa nadmerne ukladajú v tenkom čreve a poškodzujú jeho sliznicu. Bohužiaľ je predispozíciou pre vznik celiakie často aj genetika. Pacienti často geneticky trpia poruchami vstrebávania živín, či poruchami pohyblivosti tenkého čreva. Často sa neznášanlivosť lepku vyskytuje súčasne aj s ďalšími, predovšetkým autoimunitnými ochoreniami ako napríklad cukrovka, črevné zápaly, choroby štítnej žľazy a podobne.

Príznaky celiakie

žalúdok

Neznášanlivosť lepku má množstvo prejavov, ktoré sa u každého môžu objavovať individuálne. Dokonca až takmer 90% pacientov o svojom ochorení ani nemusí vedieť, pretože sú bez klinických príznakov. Najviac frekventované príznaky celiakie sú však stále tie týkajúce sa tráviaceho traktu. Ide predovšetkým o hnačku, nafukovanie, pocit tlaku v bruchu. Tieto príznaky sú odpoveďou nášho tráviaceho traktu na zložky potravy s ktorými si nevie poradiť.

Často sú problémy s trávením spojené aj s náhlou stratou hmotnosti, celkovou slabosťou a u detí často aj s oneskoreným rastom, či pohlavným vývojom. Podľa množstva vedeckých výskumov je zdravie črevnej mikroflóry úzko späté aj s ľudskou psychikou. Práve preto sa celiakia často spája aj s depresiami, či častými zmenami nálady alebo inými psychickými zmenami. Tieto hlavné príznaky môžu byť viditeľné a teda ich pacient môže na svojom tele pozorovať aj sám.

Okrem takýchto očividných príznakov má celiakia aj niekoľko vedľajších “efektov”. Medzi ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré spôsobuje patrí napríklad málokrvnosť, avitaminóza, či deficit minerálnych látok, kĺbové bolesti, slabosť kožné prejavy, či poruchy plodnosti. Všetky tieto zdravotné problémy môžu poukazovať na problém s názvom celiakia.

Neznášanlivosť lepku môže mať u rôznych ľudí rôzne prejavy a príznaky. Práve preto je veľmi ťažké ju jednoznačne odhaliť a musí sa dostatočne hĺbkovo testovať. Sú však určité typy organizmov, ktoré majú pre vznik celiakie dobré predispozície. Ide predovšetkým o príbuzných pacientov celiakie 1. a 2. stupňa, diabetikov, pacientov s rôznymi vrodenými vadami ako napríklad Downow syndróm, či s chudokrvnosťou. Veľmi náchylní sú aj pacienti s inými autoimunitnými ochoreniami.

Diagnostika celiakie

Hĺbková diagnostika celiakie je možná len prostredníctvom lekárskeho vyšetrenia. Testovať sa môžete aj priamo z domova. Test na celiakiu z domova pozostáva z toho, že zo svojho jedálnička vylúčite potraviny, ktoré obsahujú lepok. Môžete tak na svojom tele potom pozorovať zmeny v trávení, či sa zbaviť príznakov. Ďalšou alternatívou pre testovanie neznášanlivosti lepku z domova je aj test z lekárne. Výsledok je rýchly a navyše test sľubuje presnosť až 98%.

Samozrejme však najlepšou alternatívou pre diagnostiku celiakie je návšteva špecialistu. Pri podobných problémoch spojených s celiakiou je dôležité získať u vášho všeobecného lekára odporúčanie k gastroenterológovi. Vyšetrenie, ktoré odhalí či trpíte cieliakou sa nazýva gastroskopia. Cez ústa sa zavádza prístroj do žalúdka. Tento spôsob vyšetrenia je dnes jediný uznávaný na diagnostiku celiakie.

Liečba celiakie

liečba celiakia

Liečba cieliakie dnes ešte stále nie celkom efektívna. Ľudia trpiaci týmto autoimunitným ochorením nemusia poberať žiadne lieky, avšak musia výrazne obmedziť svoje stravovanie. Jedinou efektívnou “liečbou” celiakie totiž stále zostáva len bezlepková diéta. Ide však skôr o prevenciu, kedy sa vyhýbate potravinám, ktoré sú pre vaše trávenie nevhodné a tým sa vyhýbate aj zdravotným ťažkostiam s tým spojenými.

Na začiatku riešenia celiakie je tiež veľmi dobré vyhýbať sa aj mliečnym produktom, teda laktóze, aby sme upokojili sliznicu tenkého čreva a znovuobnovili jeho funkcie. Zavedenie dobrého bezlepkového jedálnička môže pre vás znamenať zbavenie sa akýchkoľvek zdravotných ťažkostí a návrat k normálnemu spôsobu života. Naopak pokiaľ celiakiu riešiť nebudete, môžete si privodiť omnoho závažnejšie zdravotné ťažkosti ako napríklad rakovina čreva.

Bezlepková diéta však nemusí za každú cenu znamenať obmedzovanie. Aj z jedál, ktoré neobsahujú lepok si môžete vymýšľať kreatívne a chutné recepty. Veľmi dobré je tiež to, že svetový trh je dnes už obohatený o množstvo bezlepkových alternatív jedál a potravín. Nákup bezlepkových potravín je dnes veľmi jednoduchý aj vďaka širokému spektru výberu v supermarketoch, špecializovaných bio obchodoch, či na internete. Bezlepkové potraviny by mali zároveň vždy byť označované príslušnými symbolmi.

Páčil sa Vám článok o celiakii? Dozvedeli ste sa niečo nové? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch!

[]